Докторот на Баерн открива пикантерии за Гвардиола во својата книга

768

Докторот на Баерн Минхен Ханс-Вилхелм Милер-Волфарт наскоро ќе објави книга за сите случувања кои ги доживеал додека работел во баварскиот клуб.

Милер-Волфарт подготви многу сочни детали од соблекувалната на германскиот гигант, а многумина со нетрпение го очекуваат делот од времето кога тренер на Баварците беше Пеп Гвардиола. Познато е дека Милер-Волфарт со години беше клупски доктор на Баерн, но тој мораше да го напушти клубот поради жестокиот конфликт кој го имаше со шпанскиот тренер.

„Пеп Гвардиола е човек кој има многу ниска самодоверба и прави се за да го сокрие тоа од луѓето. Поради тоа изгледа како постојано да живее во некој страв. Не му е страв од поразите колку што му е страв од губење на моќта и авторитетот“, пишува меѓу останатото Милер-Волфарт во својата книга и додава:

„Сакаше во се да биде најпаметен, упорен беше дека загревањата од пет минути се доволни за играчите. Нашиот однос никако не можеше да заврши добро. Мене ме гледаше како некој кој прима наредби без оглед какви се. Еднаш ми пукна филмот, урлав и се дерев по него и удрив силно со тупаница во масата. Тогаш сфатив дека морав да одам што е можно подалеку“.

Гвардиола го навлече гневот на германската јавност по конфликтот и заминувањето на Милер-Волфарт од Баерн Минхен, кој беше клупски доктор на Баварците од далечната 1977 година.