ЗАНИМЛИВОСТИ / КОЛУМНА

ВИДЕО: Коментатор го прекина преносот поради два недосудени пенали

Vladimir Nikoloski komentirao je utakmicu druge ruske lige, no u 66. je otišao sa svog mjesta zbog sudačkih previda. 'U redu, možda sam malo pretjerao', rekao je kasnije Владимир Николоски, руски коментатор кој вршеше пренос од втората руска лига од...

ФОТО: Луда прослава по пласманот на СП – гол како од мајка роден играше...

  Емил Халфредсон, фудбалскиот репрезентативец на Исланд и член на италијански Удинесе на својот профил на „Инстаграм“ објави прилично интересна и нетипична слика. Имено, овој 33-годишен фудбалер заигра шах, носејќи на себе само црвени папучи, чисто гол како до мајка роден. „Уметноста...

Шест жени, девет деца, а сега стигна и првиот внук – Роберто Карлос стана...

Роберто Карлос, поранешниот репрезентативец на Бразил и еден од најдобрите леви бекови во историјата на фудбалот, на 44. години стана дедо, една од неговите ќерки роди момче. Џована, втората ќерка на поранешниот фудбалер на Палмеирас, Интер, Реал Мадрид, Фенербахче, Коринтијан,...

Лудост или храброст – „Гробар“ со точак преку Македонија тргна за Албанија да го...

Кога станува збор за натпревари во кои се среќаваат екипи или селекции од Србија и Албанија секогаш под дифолт значи меч од висок ризик. Ждрепката на УЕФА за Европа лига сакаше српски Партизан и албански Скендербег да се најдат...

ВИДЕО: Балотели не мирува – нова глупост по која сите паѓаа од смеа

Кога станува збор за Марио Балотели повеќе ништо не не изненадува, а дека не може да седи мирен покажа уште еднаш. Овојпат  се одлучи да воведе иновација во тренинг центарот на Ница откако организираше трка со мини-мотори што предизвика големо...

Парагвај на Венецуелците во хотел им праќале жени, во обид да изборат СП

Парагвајците се најголемите губитници во јужноамериканските квалификации за СП во 2018 година. Имено, во последното коло тие мораа да ја победат отпишаната Венецуела за да би биле во комбинација, но загубија и тоа со гол во 84. минута. Сепак после...

Ибишевиќ: Мајка ми ископа „гроб“ во шумата за да преживеам јас и сестра ми

Ведад Ибишевиќ на 33-годишна возраст реши да ја заврши репрезентативната кариера во дресот на Босна и Херцеговина. На 82 натпревари постигна 28 гола, од кои два и тоа како важни. Но она што помалку го знае јавноста е неговата животна...

ФОТО: Пласманот на Португалија на СП од трибините во Лисабон го славеше и Мадона

Актуелниот европски првак Португалија во клучниот натпревар за пласман на Мундијалот во Русија, имаше неочекувана поддршка од трибините на стадионот во Лисабон. За време на дуелот против Швајцарија кој Роналдо и друштвото го добија со 2-0, на трибините беше уловена...

(Фото) Мејведер си се почасти по борбата со Мекрегор: Нова прекрасна вила за да...

Еден од најбогатите спортисти во историјата, Флојд Мејведер, неодамна го зголеми своето богатство за 300 милиони долари, благодарение на „комичната“ борба против ММА борецот Конор Мекгрегор каде дојде до својата 50-та победа во кариерата. Токму парите беа причината поради која...

Бизарна случка на трка во Шпанија: Влезе на патеката и силно го турна велосипедистот...

Рускиот велосипедист Максим Белков, доживеа незгоден пат при трката во Шпанија, кога беше турнат од еден бесен човек кој беше во близина на патеката. Во 12. етака од трката на Вуелта Еспања, рускиот велосипедист беше соборен на земја, откако на...