20 C
Skopje
Monday, August 21, 2017
ТЕНИС / GRAND SLAM

ТЕНИС / GRAND SLAM

Нема крај на откажувањата на Вимблдон

Израелецот Дуди Села е дури 11-тиот учесник на Вимблдон кој не го доигра својот натпревар. Годинава на Отвореното тениско првенство на Англија се соочува со откажување на голем број на тенисери кои се откажа во воведните кола, што предзивка...

Ѓоковиќ убедливо до третото коло на Вимблдон, Павлашек со само пет добиени гема

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ експресно со убедливи 3:0 го победи Павлашек од Чешка и се пласира во третото коло на Вимблдон. Новак Ѓоковиќ одигра импресивна партија, со оглед на тоа дека загуби само пет гема (6:2, 6:2 и 6:1) и...

Уште една сензација: Двојната победничка на Вимблдон загуби од 95. тенисерка во светот (ВИДЕО)

Најголемото изненадување на третиот ден од Вимблдон го направи американската тенисерка Медисон Бренгл која ја елиминира двојната освојувачка на титулата Петра Квитова. Бренгл е 95. тенисерка во светот, а Квитова против неа направи 38 неизнудени и девет двојни сервис грешки....

Ние плативме, вие не одигравте… Вчерашните случувања на Вимблдон ја прелија чашата

Случувањата на вториот ден од Вимблдон предизвикаа низа реакции на гледачите кои платија да ги гледаат натпреврите на централниот терен, каде два од нив  трае вкупно 70 минути. Најпрвин Новак Ѓоковиќ, а потоа и Роџер Федерер пред време ги завршија...

Мекинро загрижен за Србинот: Ѓоковиќ ми личи на Тајгер Вудс!

Поранешниот американски тенисер Џон Мекинро призна дека е загрижен за судбината на Новак Ѓоковиќ. Во анализа за Би-Би-Си каде работи како стручен коментатор за време на Вимблдон, тој ја спореди животната приказна на Ѓоковиќ со онаа на голферот Тајгер Вудс. "Првата...

„Обид за убиство“ на Вимблдон: Дел Потро и Кокинакис пуштаа проектили, судијата се спасуваше...

Двајца од најдобрите сервери на денешнината Хуан Мартин дел Потро и Танасис Кокинакис вчера најдобро докажаа дека судиската работа на Вимблдон не е најбезбедбна. Од нивните проектили можеше да настрада еден од линиските судии во чии тело отидоа неколку сервиси....

Вавринка се сопна, остантите фаворити лесно на стартот од Вимблдон

Станислав Вавринка е единствениот од ТОП 10 тенисерите кои уште на стартот го завршија настапот на Вимблдон. Елиминацијата на Швајцарецот е вистинско изнендување на првиот ден од третиот Грен слем во сезоната, откако тој загуби со 3:1 од русинот...

Скромност или префрлување на притисокот: Федерер го посочи главниот фаворит на Вимблдон

Седумкратниот освојувач на титулата на Вимблдон, Роџер Федерер денеска оцени дека воопшто нема да му биде лесно на третиот Гренд слем во сезоната и покрај тоа што многумина го посочуваат како главен фаворит. Дали поради својата скромност, дали за да...

Лина се бореше, но не успеа против Круниќ

Лина Ѓорческа не разочара со играта, но уште по жрдрепката се знаеше дека се мали шансите да го мине 1.квалификациско коло на Вимблдон. Тетовчанката денеска загуби по два сета од Алекснадра Круниќ од Србија која е 99-та тенисерка на светот...

Вимблдон ги објави носителите, Мареј и Ѓоковиќ котираат најдобро кај мажите

Енди Мареј е поставен за прв носител на Вимблдон годинава, а втор сепак ќе биде српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Мареј кој е бранител на титулата би можел да се соочи со Надал дури во полуфиналето во Лондон, а во...