34 C
Skopje
Tuesday, June 27, 2017
ТЕНИС / GRAND SLAM

ТЕНИС / GRAND SLAM

Самрак на српскиот ас: Тим го „уништи“ Ѓоковиќ

„Ролан Гарос“ ќе добие нов шампион откако денеска бранителот на титулата Новак Ѓоковиќ доживеа вистински дебакл во четврфиналето. Уништен е од младата австриска надеж Доминик Тим кој славеше со 3-0 (7-6, 6-3, 6-0) за само два часа и 17 минути...

Мекинро до Пабло Карењо Баста:Да го победиш Надал на земја е како да си...

Самопрогласениот комесар за тенис, Џон Мекинро, во неговата емисија на Еуроспорт изнесе урнебесни видувања за претстојниот меч меѓу Пабло Карењо Баста и Рафаел Надал. „Пабло Карењо Баста заплака откако го победи Милош Раониќ во 5 сета на Францускиот Опен, но тоа...

Борис Бекер: На Ролан Гарос добиваш ако правиш помалку грешки

Поранешните број 1 тенисери, а сега експерти на Еуроспорт, Метс Виландер и Борис Бекер, разговараа во емисијата Downtime за причината зошто германецот никогаш не го освои Ролан Гарос, нивните средби на теренот и тренерското искуство на Бекер. Виландер: Борис, ти...

Ѓоковиќ урлаше по судијата: Каков проблем имаш!? (ВИДЕО)

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ попладнево имаше многу проблеми со Диего Шварцман и успеа да победи дури откако имаше негатива од 1-2. Капак на се беше одлуката на главниот судија во четвртиот сет да му одземе поен на Ѓоковиќ поради наводно...

Надал како терминатор: Вакво демолирање немало во Париз од пред 24 години (ВИДЕО)

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал има девет титули на "Ролан Гарос", но денеска ја оствари својата најубедлива победа во Париз. Во третото коло од вториот Гренд слем во сезоната, тој го совлада Николоз Басилашавили со 3-0 притоа допуштајќи му на Грузиецот...

Сензација е мал збор: Се случи едно од најголемите изненадувања во историјата на Ролан...

Колкумина од вас имаат слушнато за Ренцо Оливо? Можеби само оние што почесто се обложуваат и ги следат мечевите на Челинџер турнирите, бидејќи токму во тој ранг на натпреварување најчесто настапува 25-годишниот Аргентинец. Станува збор за тенисер кој оваа година...

Кратко ќе трае првиот собир: Агаси покрај Ѓоковиќ само до крајот на неделава

Вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ ќе го има покрај себе новиот тренер Андре Агаси само во првата недела од "Ролан Гарос". Во многу поважниот дел од турнирот, Србинот ќе биде сам и тоа токму во периодот кога доаѓаат потешки противници,...

Прашање на време е кога Ѓоковиќ ќе си го поврати „моџото“ назад

Еуроспорт ги собира врвните експерти заедно со преносите од спортските случувања. Во ваков важен пренос, екипата која учествува во создавањето на програмата за Ролан Гарос во Париз и на меѓународните пазар, може да се пофали со освоени 80 Гранд...

Тенисот е во втор план: Надал се плаши за својот живот

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал истакна дека е добро што на "Ролан Гарос" има големо обезбедување бидејќи, како што вели, светот денеска тотално полудел. Во последните две години имаше многу терористички напади на спортски и културни манифестации и поради тоа е...

Изненадување на почетокот: Ролан Гарос веќе на првиот ден остана без првата носителка

Анжелика Кербер продолжи со очајните резултати и испадна веќе во првото коло од Ролан Гарос. Германката, која е прворангирана на ВТА листата, со два пати по 6:2 е елиминирана од Русинката Екатерина Макарова. Кербер одигра очаен меч и така уште...