9 C
Skopje
Saturday, November 18, 2017
ТЕНИС / GRAND SLAM

ТЕНИС / GRAND SLAM

Готово е: Ѓоковиќ му рече збогум на Борис Бекер

Големиот шампион од соседството, Новак Ѓоковиќ, кој има 12 освоени Грен слем титули, реши да се збогува со неговиот доскорашен тренер, Борис Бекер. Ѓоковиќ соработуваше со поранешниот освојувач на Вимблдон, УС ОПЕН и Австралија Опен цели три години, и нивната...

Виландер: Роџер и Рафаел? Никогаш пак на првата позиција на АТП

Некогашниот шведски тенисер Матс Виландес, верува дека Рафаел Надал и Роџер Федерер, никогаш повеќе до крајот на својата кариера, нема да го запоседнат највисокото скалило на АТП, како број 1 тенисери. Надал во 2016 година заврши како 9 играч на...

(Видео) Ѓоковиќ доби „нервен слом“: Жестока расправија помеѓу српскиот тенисер и судијата во Лондон

Вториот светски тенисер Новак Ѓоковиќ славеше во дуелот од 3. коло на АТП завршниот мастерс во Лондон против белгискиот тенисер Давид Гофан со 6:1 и 6:2 и без пораз како прв во групата А се пласираше во полуфиналето на...

Ѓоковиќ повторно како некогаш: На противникот му препушти три гема и го потврди првото...

Новак Ѓоковиќ очигледно е решен да се врати на првото место на АТП листата, откако славеше убедливо во третото коло од завршниот мастерс во Лондон. Српсиот тенисер, втор играч во светот, со 6:1 и 6:2 славеше над Давид Гофан, кој...