ТЕНИС / GRAND SLAM

Скандалозен старт на Австралија Опен: Загуби од Троицки, го нападна судијата, па интервенираше супервизорот...

Најдобриот тенисер од Босна и Херцеговина, Дамир Џумхур е поразен во мечот од првото коло на Австралија Опен од Виктор Троицки по пет сетови, 6:4,6:4,2:6,2:6 и 6:3. Клучниот периорд беше на средината на петтиот сет кога 24-годишниот тенисер од Сараево...

Нема снимање: Сопругата на Мареј повторно разочара со своето однесување (ВИДЕО)

Енди Мареј утринава обезбеди пласман во второто коло од Австралија Опен совладувајќи го Марченко од Украина со 3-0. Сепак, мечот го одбележа неговата сопруга Ким Сирс која повторно разочара со своето однесување. Седејќи во боксот на Мареј, таа забележа дека...

Прв ден и прва сензација на Австралија Опен: Четвртата носителка си заминува дома

Отворањето на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија Опен го донесе и првото големо изненадување. Го направи младаа Американка, Шелби Роџерс која убедливо ја совлада четвртата носителка Симона Халеп победувајќи ја со 2-0 (6-3, 6-1). Тоа е, всушност, повторување на...

Федерер: Како за промена да бидам аутсајдер, во ред е!

Некогашниот број еден и четирикратниот освојувач на Австралија Опен, Швајцарецот, Роџер Федерер сметка дека е аутсајдер на првиот сезонски Гренд Слем. Со оглед на тоа дека во моментов е 17. тенисер на светот, Федерер ќе има тешка работа во Мелбурн,...

Македонката не издржа: Ѓорческа водеше, но се сопна на последното скалило

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа за малку не успеа да се пласира на главниот турнир на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија Опен. Таа одигра уште еден одличен меч против првата носителка во квалификациите Штефани Фегеле, но не го издржа притисокот....

Ѓоковиќ посебно се мотивира за турнирот во Австралија

Новата сезона носи нови предизвици, а пред љубителите на тенисот е почетокот на првиот Грен слем сезонава. Сезоната како прв на АТП листата ја почнува Енди Мареј, а ќе биде интересно да се види дали тој има капацитет подолго да...

Македонците на нозе: Сплотени заедно за Лина (Видео)

Македонските фанови несомнено одлучија да и пружат максимална поддршка на нашата најдобра тенисерка, Лина Ѓорческа. Ѓорческа денес ја мина и втората противничка и е на само чекор од апсолутно историски пласман на Гренд Слем турнирот, Австралија Опен. За тоа како се...

Драматична швајцарска пресметка: Ѓорческа ја доби противничката во финалето

Првата носителка, Штефани Фегеле ќе и биде противничка на Лина Ѓорческа во финалето од квалификациите за настап на Австралија Опен. Во швајцарскиот дуел, Фегеле беше подобар од Садиковиќ со 2-1 (6-1, 6-7, 6-2) во натпревар кој се чинеше дека ќе...

Супер-Лина гази сè пред себе: Ѓорческа ја уништи Галфи за финале во квалификациите за...

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е на само чекор од главниот турнир на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија Опен. Откако вчера ја совлада Сашија Викери од САД, нашата тенисерка денеска ја уништи Далма Галфи од Унгарија со 2-0 (6-1,...

Ништо од раните спектакли: Федерер на страната на Мареј, Надал кај Ѓоковиќ (ФОТО)

Освојувачите на 31 Гренд слем титула, Роџер Федерер и Рафаел Надал, сепак, не се паднаа на иста страна од ждрепката за Австралија Опен, па нивниот меѓусебен дуел не е можен во раната фаза од турнирот. На ждрепката извршена утринава, Федерер...


totalTV
Suzuki Swift