35 C
Skopje
Sunday, July 23, 2017
ТЕНИС / GRAND SLAM

ТЕНИС / GRAND SLAM

Надал ја темпира формата: Се врати во голем стил во Абу Даби (Видео)

Ако се суди според моменталната форма, Рафаел Надал во претстојната сезона би можел да блесне со полн сјај и да освои уште некој важен трофеј. Шпанскиот тенисер беше импресивен во четвртфиналето од егзибициите во Абу Даби, па по само 74...

Федерер го коментира начинот на кој преку Ѓоковиќ, можат до уште некој Грен слем

Швајцарскиот тениски ас Роџер Федерер, смета дека тој се уште не го кажал последниот збор, и дека има што уште да му понуди на овој спорт. Легендарниот швајцарски тенисери е упорен во тоа да дојде до неговиот 18 Грен слем...

Бекер не се сомнева во Ѓоковиќ: Слушам, почнал да тренира со силен интензитет

Борис Бекер ќе биде личност која остави сериозни траги во делувањето со Новак Ѓоковиќ, и секогаш ќе му бидат поставувани различни прашања поврзани со српскиот тенисер, на кои ќе бараат од него да одговори. Германецот пред неколку дена официјално се...

Тукушто влезе во одлична форма: Дел Потро не игра на Австралија Опен

Најдобриот аргентински тенисер Хуан Мартин дел Потро нема да настапи на првиот Гренд слем во новата сезона Австралија Опен. Причина за тоа не е некоја повреда, туку физичката неподготвеност на миленикот на светската тениска јавност. Дел Потро не само што...

Федерер: И покрај се, Ѓоковиќ беше одличен, Мареј фантастичен

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер смета дека потполно е природно и човечки, она што му се случува на Новак Ѓоковиќ по освојувањето на толку посакуваниот Ролан Гарос, каде малку повеќе попушти во формата, и загуби неколку натпревари и турнири. Со слабата...

Ѓоковиќ веќе реши кој ќе му биде нов тренер?!

Австралиецот Дарен Кејхил најверојатно ќе биде новиот тренер на Новак Ѓоковиќ, тоа се првичните информации кои доаѓаат од соседството, од таборот на шампионот. По раскинувањето на тригодишната успешна соработка со Борис Бекер, Ѓоковиќ веројатно процени дека е време за промена,...

Надал верува во проблематичниот Кирјос: Тој може да биде број 1

Рафаел Надал, освојувач на 14 Грен слем титули во кариерата, смета дека во Ник Кирјос, има потенцијал и материјал, за тој во иднина некогаш да биде број 1 на АТП листата. Кирјос покажува потенцијал, но се почесто покажува неконстантност и...

Готово е: Ѓоковиќ му рече збогум на Борис Бекер

Големиот шампион од соседството, Новак Ѓоковиќ, кој има 12 освоени Грен слем титули, реши да се збогува со неговиот доскорашен тренер, Борис Бекер. Ѓоковиќ соработуваше со поранешниот освојувач на Вимблдон, УС ОПЕН и Австралија Опен цели три години, и нивната...

Виландер: Роџер и Рафаел? Никогаш пак на првата позиција на АТП

Некогашниот шведски тенисер Матс Виландес, верува дека Рафаел Надал и Роџер Федерер, никогаш повеќе до крајот на својата кариера, нема да го запоседнат највисокото скалило на АТП, како број 1 тенисери. Надал во 2016 година заврши како 9 играч на...

(Видео) Ѓоковиќ доби „нервен слом“: Жестока расправија помеѓу српскиот тенисер и судијата во Лондон

Вториот светски тенисер Новак Ѓоковиќ славеше во дуелот од 3. коло на АТП завршниот мастерс во Лондон против белгискиот тенисер Давид Гофан со 6:1 и 6:2 и без пораз како прв во групата А се пласираше во полуфиналето на...