ТЕНИС / GRAND SLAM

Мали „искри“ на релација Цонга – Вавринка при еден тајм-аут (Видео)

Швајцарецот Стан Вавринка, се пласираше во полуфиналето од Австралија Опен, елиминирајки го на тој пат Жо Вилфред Цонга. Колку само им значеше пласман во следната рунда од Австралија Опен и на двајцата тенисери, докажува малата расправија на еден од одморите...

Втора младост на Роџер Федерер: Зверев го елиминираше Мареј, па доби лекција од Швајцарецот

По утринските мечеви, познат е и првиот полуфинален пар на Австралијан Опен. Ќе гледаме швајцарски дуел. По Станислас Вавринка, кој во три сета го елиминираше Цонга, пласман во полуфиналето во Мелбург утринава избори и Роџер Федерер, најтрофејниот тенисер на денешницата. Тој...

Вавринка е првиот полуфиналист на Австралија Опен

Швајцарскиот тенисер Станислас Вавринка се пласираше во полуфиналето на првиот Гренд слем во сезоната. Вавринка без загубен сет во четвртфиналето го совлада францускиот тенисер Жо Вилфред Цонга со 7:6, 6:4, 6:3. Во мечот имаше голем број жестоки удари, се инсистираше на...

Повторно тој Монфис – како ја одушеви публиката во неколку секунди (Видео)

Во битка за полуфиналето, Рафаел Надал ќе мора да се соочи против Милош Раониќ, а на патот до четвртфиналето, Шпанецот мораше да го мине жилавиот Гаел Монфис. Францускиот тенисер иако загуби, тој повторно ја одушеви публиката со неколкуте потези по...

Борбениот Надал го прати Монфис дома и се пласираше во 1/4 финале

Рафаел Надал се пласираше во четвртфиналето од Австралија Опен, тој денеска го совлада со 3:1 Гаел Монфис (6:3, 6:3, 4:6, 6:4). Шпанецот одигра одличен натпревар и на крајот заслужено го прати Монфис дома, па уште повеќе си ги зголеми шанси...

Емотивно писмо за Цонга: Се сеќаваш на мене, девојката со топка 180

Пред точно една година на Австралија Опен, светот го обиколи една сцена со францускиот тенисер Жо Вилфред Цонга, кога во еден момент се обиде да теши девојка која беше погодена од залутано топче на терен. После точно една година, Цонгра...

Толку беше: Џелатот на Ѓоковиќ го заврши патот на Австралија Опен

Узбекистанскиот тенисер Денис Истомин го заврши својот настап на Австралија Опен откако денеска, во осминафиналето, доживеа пораз од Григор Димитров со 1-3 (6-2, 6-7, 2-1, 1-6). Долгите натпревари што ги одигра досега, очигледно, го зедоа својот данок, па Истомин изгледаше...

„Лицемерните“ Англичани си го покажаа вистинското лице: Како реагираа по поразот на Мареј?!

Најдобриот тенисер на светот, Енди Мареј го заврши учеството на Австралија Опен во четвртото коло, во кое беше поразен од Зверев со 3:1, што не им се допадна на медиумите во Англија. Додека траеше победничката низа и додека Мреј освојуваше...

Иако елиминиран, Мареј повторно далеку пред Ѓоковиќ

Иако Енди Мареј го заврши своето учество на Австралија Опен, првиот светски рекет ја зголеми предноста пред Новак Ѓоковиќ, кој беше нешто порано исфрлен од првиот Грен Слем турнир во сезоната. Сметките се доволно јасни, Ѓоковиќ ја бранеше титулата во...

(Видео) Ваква реакција ретко се гледа: Федерер збесна поради потегот на Нишикори

Швајцарецот беше фрустриран кон средината на петтиот сет во мечот со Јапонецот. Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер на маестрален начин го совлада Кеи Нишикори во мечот на Австралија Опен и стана најстариот тенисер од 1991. година кој ќе игра во четвртфиналето...