8 C
Skopje
Thursday, March 23, 2017
ТЕНИС / GRAND SLAM

ТЕНИС / GRAND SLAM

Падна рекордот на Австралија Опен: Карловиќ и Себаљос се заборавија од играње

Хрватот Иво Карловиќ и Аргентинецот Орасио Себаљос денеска го урнаа рекордот на Австралија Опен по бројот на одиграни гемови. Нивниот меѓусебен меч траеше пет часа и 22 минути, а заврши со победа на Карловиќ од 3-2 (6-7, 3-6, 7-5, 6-2,...

Нема снимање: Сопругата на Мареј повторно разочара со своето однесување (ВИДЕО)

Енди Мареј утринава обезбеди пласман во второто коло од Австралија Опен совладувајќи го Марченко од Украина со 3-0. Сепак, мечот го одбележа неговата сопруга Ким Сирс која повторно разочара со своето однесување. Седејќи во боксот на Мареј, таа забележа дека...

Димитров си поигра со Гофан и се пласираше во полуфиналето на Австралијан Опен

Бугарскиот тенисер Григор Димитров во голем стил се пласираше во полуфиналето на Австралијан Опен. Димитров, кој е рангиран на 15. место на АТП листата, убедливо го совлада белгискиот тенисер Давид Гофан со 3:0 во сетови (6:3, 6:2, 6:4) и така...

Надал: Освен Ѓоковиќ, имам голема дилема, кој е подобар, Роџер или…

Шпанецот Рафаел Надал, изјави дека Новак Ѓоковиќ би можел да биде најголемиот тенисер во историјата на „белиот спорт“ со сите негови досегашни и во иднина постигнувања. Надал е пред се пријател со српскиот тенисер, а потоа и ривал, со кого...

Вавринка е првиот полуфиналист на Австралија Опен

Швајцарскиот тенисер Станислас Вавринка се пласираше во полуфиналето на првиот Гренд слем во сезоната. Вавринка без загубен сет во четвртфиналето го совлада францускиот тенисер Жо Вилфред Цонга со 7:6, 6:4, 6:3. Во мечот имаше голем број жестоки удари, се инсистираше на...

Шпанецот во осминафинале: Надал го преживеа Зверев по четири часа борба

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал обезбеди пласман во осминафиналето од Австралија Опен откако по четиричасовна борба успеа да го совлада Александар Зверев со 3-2 (4-6, 6-3, 6-7, 6-3, 6-2). Којзнае каков ќе беше исходот од овој меч ако Германецот дојдеше во...

Толку беше: Џелатот на Ѓоковиќ го заврши патот на Австралија Опен

Узбекистанскиот тенисер Денис Истомин го заврши својот настап на Австралија Опен откако денеска, во осминафиналето, доживеа пораз од Григор Димитров со 1-3 (6-2, 6-7, 2-1, 1-6). Долгите натпревари што ги одигра досега, очигледно, го зедоа својот данок, па Истомин изгледаше...

Додека Рафа и Роџер како гладијатори водеа војна, Ѓоковиќ имаше своја агенда (Фото)

Додека Рафаел Надал и Роџер Федерер денеска водеа голема битка за престижниот Грен слем трофеј на Австралија Опен, Новак Ѓоковиќ имаше поважна работа на својата агенда, отколку да го гледа тениското класико на титаните. Репрезентацијата на Србија се подготвува за...

Тукушто влезе во одлична форма: Дел Потро не игра на Австралија Опен

Најдобриот аргентински тенисер Хуан Мартин дел Потро нема да настапи на првиот Гренд слем во новата сезона Австралија Опен. Причина за тоа не е некоја повреда, туку физичката неподготвеност на миленикот на светската тениска јавност. Дел Потро не само што...

Скромност на Истомин или провокација: Ѓоковиќ, извини!

Узбекистанскиот тенисер Денис Истомин денеска и утре ќе биде главна вест во светските медиуми поради тоа што успеа да го елиминира Новак Ѓоковиќ во второто коло од Австралија Опен. Веднаш по историската победа, тој даде една мошне интересна изјава од...