-1 C
Skopje
Thursday, January 19, 2017
ТЕНИС / GRAND SLAM

ТЕНИС / GRAND SLAM

Двоен срам за противничката на Ѓорческа: Викери глумеше повреда за да игра во Мелбурн,...

За два дена, американската тенисерка Сашија Викери два пати беше исправена на столбот на срамот. За да учествува во квалификациите за Австралија Опен, таа мораше да игра на турнирот во Хобарт каде во првото коло е видена една од најголемите...

Супер-Лина гази сè пред себе: Ѓорческа ја уништи Галфи за финале во квалификациите за...

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа е на само чекор од главниот турнир на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија Опен. Откако вчера ја совлада Сашија Викери од САД, нашата тенисерка денеска ја уништи Далма Галфи од Унгарија со 2-0 (6-1,...

Скандалозен старт на Австралија Опен: Загуби од Троицки, го нападна судијата, па интервенираше супервизорот...

Најдобриот тенисер од Босна и Херцеговина, Дамир Џумхур е поразен во мечот од првото коло на Австралија Опен од Виктор Троицки по пет сетови, 6:4,6:4,2:6,2:6 и 6:3. Клучниот периорд беше на средината на петтиот сет кога 24-годишниот тенисер од Сараево...

Бекер не се сомнева во Ѓоковиќ: Слушам, почнал да тренира со силен интензитет

Борис Бекер ќе биде личност која остави сериозни траги во делувањето со Новак Ѓоковиќ, и секогаш ќе му бидат поставувани различни прашања поврзани со српскиот тенисер, на кои ќе бараат од него да одговори. Германецот пред неколку дена официјално се...

Надал: Освен Ѓоковиќ, имам голема дилема, кој е подобар, Роџер или…

Шпанецот Рафаел Надал, изјави дека Новак Ѓоковиќ би можел да биде најголемиот тенисер во историјата на „белиот спорт“ со сите негови досегашни и во иднина постигнувања. Надал е пред се пријател со српскиот тенисер, а потоа и ривал, со кого...

Некогаш одлучуваа за титули, сега се “втора” лига: Надал против Федерер во третото коло...

Тенисерите со најголем број Гренд слем титули во историјата Роџер Федерер и Рафаел Надал би можеле да се соочат многу рано на годинашниот Австралија Опен. На последната ранг листа пред првиот Гренд слем во сезоната, Надал се наоѓа на деветтото,...

Македонката не издржа: Ѓорческа водеше, но се сопна на последното скалило

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа за малку не успеа да се пласира на главниот турнир на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија Опен. Таа одигра уште еден одличен меч против првата носителка во квалификациите Штефани Фегеле, но не го издржа притисокот....

Не си свесна што ми направи: Троицки урлаше на главната судијка (ВИДЕО)

Српскиот тенисер Виктор Троицки одигра драматичен натпревар со Паоло Лоренци од кој на крајот излезе како победник со 3-2. Сепак, во петтиот сет се случи еден спорен момент на штета на Троицки. При резултат 4-3 и 40-30 за него, а...

Ѓоковиќ веќе реши кој ќе му биде нов тренер?!

Австралиецот Дарен Кејхил најверојатно ќе биде новиот тренер на Новак Ѓоковиќ, тоа се првичните информации кои доаѓаат од соседството, од таборот на шампионот. По раскинувањето на тригодишната успешна соработка со Борис Бекер, Ѓоковиќ веројатно процени дека е време за промена,...

Готово е: Ѓоковиќ му рече збогум на Борис Бекер

Големиот шампион од соседството, Новак Ѓоковиќ, кој има 12 освоени Грен слем титули, реши да се збогува со неговиот доскорашен тренер, Борис Бекер. Ѓоковиќ соработуваше со поранешниот освојувач на Вимблдон, УС ОПЕН и Австралија Опен цели три години, и нивната...

Stobiranka gif 300X250