-1 C
Skopje
Thursday, January 19, 2017
ТЕНИС / GRAND SLAM

ТЕНИС / GRAND SLAM

Бунтовникот Кирјос, елиминиран, па разочаран… (Видео)

Најдобриот австралиски тенисер, Ник Кирјос, е елиминиран од Австралија Опен по драмата на мечот против италијанскиот тенисер Андрес Сепи. Кирјос загуби од Сепи со 1:6, 6:7(1), 6:4, 6:2, 10:8, и на тој начин му се освети за поразот на истиот...

Не си свесна што ми направи: Троицки урлаше на главната судијка (ВИДЕО)

Српскиот тенисер Виктор Троицки одигра драматичен натпревар со Паоло Лоренци од кој на крајот излезе како победник со 3-2. Сепак, во петтиот сет се случи еден спорен момент на штета на Троицки. При резултат 4-3 и 40-30 за него, а...

Ѓоковиќ и Вердаско ја одушевија публиката во Австралија (Видео)

Новак Ѓоковиќ го победи Фернандо Вердаско со 6:1, 7:6, 6:2 во првото коло од Австралија Опен, во натпревар каде доминираа многу интересни и атрактивни потези. Вердаско го победи Ѓоковиќ претходно на турнирот во Доха, но сега ситуацијата беше променета, Ѓоковиќ...

Падна рекордот на Австралија Опен: Карловиќ и Себаљос се заборавија од играње

Хрватот Иво Карловиќ и Аргентинецот Орасио Себаљос денеска го урнаа рекордот на Австралија Опен по бројот на одиграни гемови. Нивниот меѓусебен меч траеше пет часа и 22 минути, а заврши со победа на Карловиќ од 3-2 (6-7, 3-6, 7-5, 6-2,...

Нешто што не остана незабележано на Гренд Слем турнирот во Мелбурн- однесувањето на сопругата...

Најдобриот тенисер на светот, Енди Мареј очекувано се пласираше во второто коло на Отворениот турнир во Австралија, со оглед на тоа дека утринава доминираше против Марченко од Украина. Сепак, Мареј се чини се мачеше да дојде до потребните 3:0 во...

Скандалозен старт на Австралија Опен: Загуби од Троицки, го нападна судијата, па интервенираше супервизорот...

Најдобриот тенисер од Босна и Херцеговина, Дамир Џумхур е поразен во мечот од првото коло на Австралија Опен од Виктор Троицки по пет сетови, 6:4,6:4,2:6,2:6 и 6:3. Клучниот периорд беше на средината на петтиот сет кога 24-годишниот тенисер од Сараево...

Нема снимање: Сопругата на Мареј повторно разочара со своето однесување (ВИДЕО)

Енди Мареј утринава обезбеди пласман во второто коло од Австралија Опен совладувајќи го Марченко од Украина со 3-0. Сепак, мечот го одбележа неговата сопруга Ким Сирс која повторно разочара со своето однесување. Седејќи во боксот на Мареј, таа забележа дека...

Прв ден и прва сензација на Австралија Опен: Четвртата носителка си заминува дома

Отворањето на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија Опен го донесе и првото големо изненадување. Го направи младаа Американка, Шелби Роџерс која убедливо ја совлада четвртата носителка Симона Халеп победувајќи ја со 2-0 (6-3, 6-1). Тоа е, всушност, повторување на...

Федерер: Како за промена да бидам аутсајдер, во ред е!

Некогашниот број еден и четирикратниот освојувач на Австралија Опен, Швајцарецот, Роџер Федерер сметка дека е аутсајдер на првиот сезонски Гренд Слем. Со оглед на тоа дека во моментов е 17. тенисер на светот, Федерер ќе има тешка работа во Мелбурн,...

Македонката не издржа: Ѓорческа водеше, но се сопна на последното скалило

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа за малку не успеа да се пласира на главниот турнир на првиот Гренд слем во сезоната, Австралија Опен. Таа одигра уште еден одличен меч против првата носителка во квалификациите Штефани Фегеле, но не го издржа притисокот....

Stobiranka gif 300X250