ПОЧЕТНА ТЕНИС ТЕНИС / DAVIS CUP + FED

ТЕНИС / DAVIS CUP + FED

Јотовски ја заврши работата, Македонија е во финале

Македонската Дејвис куп репрезентација обезбеди пласман во финалето од третата зона откако утринава ја оствари клучната победа против Молдавија. Томислав Јотовски го доигра мечот против Андреј Кјумак и, очекувано, го доби со 6-3, 6-2, па со вкупно 2-0, нашата селекција...

Франција и Австралија се изборија за четвртфинале на Дејвис Купот

Тениските репрезентации на Австралија и Франција се изборија за четвртфинале во Дејвис Купот, Австралија по двојниот меч, ја победи Чешка со 3:0, а со истиот резултат Франција ја победи Јапонија. За мечот против Австралија во Мелбурн, Чесите не можеа да...

Жерар Пике поведува револуција во тенисот!?

Фудбалерот на Барселона Жерар Пике е познат како голем љубител на „белиот спорт“, а овие денови се најде во центарот на вниманието на тениската јавност откако изнесе револуционерна идеја. Пике, имено, предложи промени во системот на натпреварување во Дејвис Купот....

По триумфот хаос во таборот на српската репрезентација: Ѓоковиќ не можеше да се воздржи…

Првпат по девет години на Дејвис Купот, селекцијата на Србија не беше предводена од Богдан Обрадовиќ. Многумина се зачудија кога пред еден месец тој беше заемент, а важеше за најуспешниот селектор кој таа земја воопшто го имала. Србија зборува дека...

(Видео) Хаос на тениски натпревар: Американците им ја пуштија нацистичката химна на германските тенисерки

Случајна грешка или намерна провокација? Дуелот од Фед Купот помеѓу репрезентациите на Германија и САД го одбележа голем скандал. Мечевите се организирани на Хаваите, а домаќините направија огромен пропуст. Пред почетокот на мечот, наместо актуелната химна на Германија, од разгласот...

Ѓоковиќ на свој начин ја прокоментира провокацијата од Надал

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ истакна дека е подготвен целосно за натпреварот против Шпанија во Дејвис Купот, и дека малата повреда која ја имал претходно, и не била така опасна. „Се е добро, подготвен сум, немам болки и тоа е...

Романската легенда полуде: Настасе направи два скандали во два дена (ВИДЕО)

Поранешниот најдобар светски тенисер Илие Настасе продолжува да предизвикува скандали каде и да се појави. Како селектор на женската Дејвис куп репрезентација на Романија, тој денеска ги загуби нервите за време на мечот меѓу Сорана Кирстеа и Џоана Конта и...

Французите го најдоа решението: Со врачеви против Ѓоковиќ

Франција и Србија ќе играат меѓу себе во полуфиналето од Дејвис купот, а "триколорите" уште сега почнаа да се подготвуваат за дуелот во септември. Причина за нивната загриженост е Новак Ѓоковиќ кој играше во првите две фази од годинашниот Дејвис...

Го „искараа“ Ноле откако си побара пијалок: Стоп, само безалкохолен..

Фантастична атмосфера владее во репрезентацијата на Србија, момците се бодрат меѓу себе, а кога дуелите ќе завршат се заблагодаруваат еден на друг. Како Ѓоковиќ и Троицки по денешниот триумф во дабл конкуренцијата. „Му благодарам на Виктор, кој секогаш прифаќа да...

Ништо неочекувано: Србија дел од четвртфиналето од Дејвис Купот, таму се и Австралија и...

Србија денес го обезбеди својот пласман во четвртфиналето во рамките на Дејвис Купот откако во Чаир во Ниш славеше со 3:0 против селекцијата на Русија. Во дабл конкуренцијата Троицки и Зимоњиќ славеа над Кравчук и Кузњецов со 3:6,6:3,7:6,6:7 и 6:4. Инаку...

Suzuki Swift