ПОЧЕТНА ТЕНИС ТЕНИС / DAVIS CUP + FED

ТЕНИС / DAVIS CUP + FED

Федерер не се ни испоти, а стигна до рекордна победа на Вимблдон

Најуспешниот тенисер на Вимблдон, Роџер Федерер за само 45 минути ја мина првата пречка на годинашното издание од британскиот Гренд слем. Не затоа што беше толку доминантен, туку бидејќи неговиот ривал Александер Долгополов го предаде меѓусебниот меч во вториот сет...

Македонија против Финска, Тунис и Камерун во Фед купот

Македонската Фед куп репрезентација утре во Кишињев(Молдавија) ги започнува настапите во рамките на третата Евро-африканска зона. Нашата селекција е во група заедно со Финска која е најдобро рангирана  во конкуренцијата, каде ќе се разигрува уште и со Тунис и Камерун.   Селекторот...

Жерар Пике поведува револуција во тенисот!?

Фудбалерот на Барселона Жерар Пике е познат како голем љубител на „белиот спорт“, а овие денови се најде во центарот на вниманието на тениската јавност откако изнесе револуционерна идеја. Пике, имено, предложи промени во системот на натпреварување во Дејвис Купот....

Романската легенда полуде: Настасе направи два скандали во два дена (ВИДЕО)

Поранешниот најдобар светски тенисер Илие Настасе продолжува да предизвикува скандали каде и да се појави. Како селектор на женската Дејвис куп репрезентација на Романија, тој денеска ги загуби нервите за време на мечот меѓу Сорана Кирстеа и Џоана Конта и...

Французите го најдоа решението: Со врачеви против Ѓоковиќ

Франција и Србија ќе играат меѓу себе во полуфиналето од Дејвис купот, а "триколорите" уште сега почнаа да се подготвуваат за дуелот во септември. Причина за нивната загриженост е Новак Ѓоковиќ кој играше во првите две фази од годинашниот Дејвис...

Ништо од финале и пласман погоре: Македонија загуби од Луксембург во полуфиналето

Македонската тениска репрезентација не успеа да стигне до финалето на Дејвис Куп турнирот кој се игра во Созопол, Бугарија. Македонските тенисери не успеаја да се изборат за пласман во финалето и следната година да игра во Втората Евро-африканска зона од...

Јотовски ја заврши работата, Македонија е во финале

Македонската Дејвис куп репрезентација обезбеди пласман во финалето од третата зона откако утринава ја оствари клучната победа против Молдавија. Томислав Јотовски го доигра мечот против Андреј Кјумак и, очекувано, го доби со 6-3, 6-2, па со вкупно 2-0, нашата селекција...

Експресно до втора победа за полуфинале на Македонија

Македонија чекори кон полуфиналето на Дејвис Куп турнирот во Созопол, Бугарија. Победите против Малта и Исланд ни ги отворија вратите за пласман меѓу четирите најдобри, каде што најверојатно ќе играме против победникот од дуелот меѓу Луксембург и Лихтенштајн. Македонија е пред...

Остварена е првата победа: Деари и Грабул за конечен триумф против Малта

Македонската Дејвис куп репрезентација ја оствари првата победа на турнирот што се одржува во Созопол, Бугарија. Во дуелот против Малта, нашите тенисери славеа со конечни 2-1, а до триумфот стигнаа на денешниот одложен меч во двојки. Место синоќа, натпреварот се...

Македонија поведе против Малта во Дејвис Купот

Македонската тениска Дејвис Куп репрезентација поведе со 1:0 против Малта во првиот дуел во рамките на Групата Б, од Третата европска зона. Натпреварите од оваа група се играат во Бугарија, а водство за Македонија против Малтежаните донесе искусниот Димитар Грабул...