ТЕНИС / ATP + WTA

Федерер јасно вели: Ми треба болка?!

Шампионот не се раѓа, туку се создава со пот и солзи. Тоа добро го знае Роџер Федерер, кому не му падна тешко поразот од противникот Александар Зверев во вчерашниот меч. „Беа тоа 2,5 часа добра игра. Можев и да победам,...

Мареј потешко од очекувањата до 1/4 финале во Доха

Првиот тенисер во светот, Енди Мареј, се пласираше денеска во четвртфиналето од турнирот во Доха, откако го победи 68. играч на АТП листата, Австриецот Гералд Мелцер во два сета (7:6, 7:5), потешко од очекувањата. Британецот победи за два часа и...

Самопонижување или гест на восхит: Ѓоковиќ му го исполни животниот сон на Себаљос (ФОТО+ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ денеска обезбеди пласман во четвртфиналето од турнирот во Доха, но вниманието го привлече потегот на неговиот противник Орасио Себаљос по завршувањето на мечот. Очигледно восхитен од големината на српскиот ас, Себаљос побара да направи селфи со него, а...

Серена загуби од 72. тенисерка на светот

Серена Вилијамс со пораз ја стартуваше новата сезона. Имено, таа денес загуби од Медисон Бренгл, која со 2:1 во сетови, односно 6:4,6:7,6:4, ја декласираше Вилијамс во рамките на ВТА турнирот во Оукленд. Инаку, на турнирот не е пријавена за учество нејзината...

Мало внимание, но голем потег, за уште поголеми овации (Видео)

Во текот на мечот од Хопман купот, помеѓу Џек Сок и Фелисијано Лопез, шпанскиот тенисер при својот сервис, го погоди линискиот судија, по што мораше да интервенира дури и Лопез. Тој на симпатичен начин дојде на помош кај линиската судијка,...

Кој не сака ваква пензија: Ивановиќ ќе заработува повеќе и од активни тенисерки

Поранешната српска тенисерка Ана Ивановиќ веројатно не се кае многу поради тоа што минатата недела го објави крајот на својата кариера. Барем што се однесува до финансиите бидејќи, како што стојат работите, таа е обезбедена до крајот на животот. Голем...

Надал: Да не верував дека можам да освојам трофеј, сега ќе бев рибар

Освојувачот на 14 Грен слем трофеи, Рафаел Надал, потенцира дека со задоволство и среќа се враќа на терените, каде сега го очекуваат натпревари на првиот Грен слем во новата година, Австралија Опен. Шпанецот смета дека е кадарен да освои уште...

Надал по триумфот во Абу Даби, скромно сака да зачекори во новата сезона

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, го победи Гофан, Раониќ и Бердих во Абу Даби, но не сака се уште да дава оценки за своите шанси околу тоа што го очекува во новата сезона. Надал во текот на претходните неколку години, имаше...

Изненадување од Србинот: Ѓоковиќ има нов тренер!

Некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ги изненади своите симпатизери откако на еден ден пред почетокот на новата сезона го засили својот стручен штаб. Нов член во неговиот тим е Душан Вемиќ кој беше дел од тимот на Ѓоковиќ и...

Роџер Федерер позитивно изненадува – сака да настапува уште долго

Роџер Федерер не планира така лесно да се повлече од тенисот, и најави дека планира да игра уште неколку години, во кои смета дека може да освои уште некој Грен слем. Швајцарецот е апсолутно недопирлив за конкуренцијата во овој момент...