27 C
Skopje
Thursday, July 27, 2017
ТЕНИС / ATP + WTA

ТЕНИС / ATP + WTA

Заврши љубовта, почнаа да излегуваат валканиците: Бекер откри што е причината за кризата на...

Борис Бекер од вчера не е тренер на Новак Ѓоковиќ откако претходните три години соработуваше со еден од најдобрите тенисери на сите времиња. Двајцата јавно си заблагодарија на досегашната соработка, беа полни со комплименти еден за друг, но Бекер почна...

Анализа на крајот од сезоната: Ивановиќ најголемо разочарување, “Ролан Гарос” најлош Гренд слем

Специјализираниот тениски портал "Тенис ворлд" направи анализа на она што се случуваше годинава во овој спорт откако пред десетина дена официјално заврши сезоната. Според него, најголемо разочарување е српската тенисерка Ана Ивановиќ. Таа не успеа да освои ниеден трофеј во...

Фијаско на Премиер лигата: Снема пари, Федерер, Надал и Серена избегаа

Интернационалната тениска Премиер лига (ИПТЛ) оваа година неславно ќе заврши бидејќи уште на стартот остана без најголемите ѕвезди на овој спорт. Само неколку дена пред својот прв настап, учеството го откажаа Роџер Федерер, Рафаел Надал и Серена Вилијамс. Причина се...

Ѓоковиќ ќе мора добро да размисли: Бекер поставил ултиматум

Новак Ѓоковиќ оваа година ќе ја запамети по конечното освојување на турнирот Ролан Гарос, но и по честите неуспеси, кои ја раздрмаа неговата самодерба, со што го загуби челното место на АТП листата. Меѓутоа до крајот на годината, тој може...

Раскол во тимот на Ѓоковиќ: Бекер се сврте против еден од колегите

Еден од тренерите на Новак Ѓоковиќ, Борис Бекер му постави тежок услов на српскиот ас за продолжување на соработката и во новата сезона. Според медиумите во Германија, Бекер побарал Пепе Имас да има помала улога во тимот иако Ѓоковиќ го...

Најдобрата македонска тенисерка со скок на ВТА листата

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа забележа напредок на ВТА листата од едно место по триумфот на фјучерс турнирот во Валенсија. Ѓорческа сега е на 205. место во светот, што е скок за една позиција од предходното рангирање. Што се однесува...

Британецот смисли добар план: Мареј има тактика како да го одбрани првото место од...

Британскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе ја заврши годината како првопласиран на АТП листата и најмалку десетина недели ќе остане на чело. Со оглед на неговите и резултатите на Ѓоковиќ на почетокот од 2015 година, извесно е дека Мареј има шанси...

Импресивна игра на најдобрата македонска тенисерка: Ѓорческа без загубен гем до титулата во Шпанија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на импресивен начин дојде до трофејот на ИТФ фјучерсот во Валенсија во конкуренција на двојки. Ѓорческа со својата партнерка Галина Воскобоева од Казахстан во финалето славеа убедливо и без загубен гем против шпанско-руската комбинација Хереро-Линана/Шарифова....

Ѓоковиќ падна на АТП листата, но има причини за задоволство: Нов спонзор и рекорден...

Вториот светски рекет наскоро ќе потпише нов договор. „Најки“ ќе биде новиот спонзор на Новак Ѓоковиќ. Американскиот производител на спортска опрема има намера да ја исправи грешката од пред 5 години и да му понуди соработка на српскиот тенисер, со...

Револуција во најава: Легендарниот тенисер бара екстремни промени на правилата во „белиот спорт“

Директорот на мастерсот во Мадрид Јон Циријак најави дека турнирот во престолнината на Шпанија повторно би можел да се игра на сина земјена подлога. Овој мастерс во 2012. година се играше на поинаква боја на земјената подлога од типичната, а...