11 C
Skopje
Tuesday, October 17, 2017
ТЕНИС / ATP + WTA

ТЕНИС / ATP + WTA

Кис против Стефенс за трофејот на УС ОПЕН

Како и да се завршеа полуфиналињата на УС ОПЕН, јасно беше дека ќе гледаме американска пресметка, а тоа задоволство ќе го имаат Слоан Стефанс и Мадисон Кис. Во првиот полуфинален меч, Слоан Стефанс ја совлада сонародничката Венус Вилијамс со 6:1,...

Федерер по елиминацијата: Не сум јас оној кој е разочаран од елиминацијата, туку….

Швајцарецот Роџер Федерер можеби помалку и неочекувано кај фановите, беше поразен во борба за полуфиналето од УС ОПЕН, од Хуан Мартин Дел Потро со 3:1 во сетови. По натпреварот, Федерер не сакаше да ја заобиколи јавноста, не сакаше да бара...

Историја на УС ОПЕН: Четири дами од Америка во полуфинале, но шпанска тенисерка ќе...

По прв пат по цели 36 години, во едно полуфинале од УС ОПЕН, последниот Грен слем во календарската година, ќе гледаме четири дами од Америка во завршницата од турнирот. Медисон Кејс, 16-то пласираната тенисерка се избори за полуфинале, победувајки ја...

Ништо од посакуваното „Ел Класико“ – Дел Потро го „шутна“ Федекс за полуфинале на...

Некогашниот најдобар тенисер во светот, Роџер Федерер, е елиминиран од турнирот УС ОПЕН, негов џелат овој пат беше аргентинскиот тенисер Хуан Мануел Дел Потро, кој успеа да слави со 7:5, 3:6, 7:6 (10:8), 6:4. Љубителите на „белиот спорт“ очекуваа победа...

Рафа експрес: Шпанецот со 5 загубени гема експресно до полуфинале на УС ОПЕН

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, без поголеми проблеми, се пласираше во полуфиналето на отворениот турнир во Америка, УС ОПЕН. Првиот светски рекет вечерва во Њујорк играше против младиот руски тенисер Андреи Рибовљев во рамките на 1/4 финалето, и може да се...

Федерер уверлив против Колшрајбер: Во 1/4 финале сега го очекува големиот борец Делпо

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер, се пласираше во 1/4 финалето од УС ОПЕН, каде за противник ќе го има Хуан Мартин Дел Потро, кој е далеку послабо пласиран на ранглистата, дури 28. Федекс го доби Германецот Филип Колшрајбер (37 на листата),...

Надал ги нападна луѓето во ИТФ – причината е Фоњини

Првиот тенисер во светот, Рафаел Надал, ги критикуваше организаторите на УС ОПЕН, поради одлуката да по три дена го суспендираат италијанскиот тенисер Фабио Фоњини, кој ја навредуваше судијката со непристојни коментари. Фоњини и се обрати на судијката Луиз Ендзел за...

Скандал: Фоњини со најгрди коментари до судијката, па заработи суспензија (Видео)

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини, е исфрлен од турнирот УС ОПЕН, поради ужасните коментари кои ги упати кон судијката Луиз Енгзел. За време на првата рунда против Стефано Траваљиа, Фоњини судијката ја нарече „грда вештерка“ и „ку**а“, што веднаш придонесе до...

Радост во фамилија Ѓоковиќ: Малиот Стефан доби друштво

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена, денеска добија принова, информацијата е потврдена од сите медиумите во нашето соседство. Јелена Ѓоковиќ на свет донела ќерка, па малиот Стефан сега ќе има придружба во фамилијата. Интересно е тоа што,...

Ау Венус, ова болеше: Незгодната топка на Вилијамс, која заврши на незгодно место… (Видео)

Американката Венус Вилијамс оствари сигурна победа во 3. рунда од УС ОПЕН, против грчката тенисерка Мариа Сакари со 2:0 во сетови, 6:3, 6:4 и се пласираше во следната фаза. Но еден помал инцидент, поточно комична ситуација, го одбележа овој меч. Знаејки...