15 C
Skopje
Saturday, August 19, 2017
ТЕНИС / ATP + WTA

ТЕНИС / ATP + WTA

Шок за навивачите на „белиот спорт“ – Ѓоковиќ ја заврши сезоната?!

Српскиот тениски ас, Новак Ѓоковиќ, ќе мора да паузира од 6 до 12 недели, пренесуваат од „спортски журнал“. Информацијата ја добиле директно од Зденко Милинковиќ, лекар на репрезентацијата на Србија. Со ова значи дека Новак Ѓоковиќ нема да настапи на УС...

Тенискиот свет во шок: Ѓоковиќ го пропушта УС Опен, најверојатно става крај на сезоната

Еден од најдобрите тенисери на денешнината Новак Ѓоковиќ ќе го пропушти УС Опен поради повреда, а истата причина најверојатно ќе го натера да стави крај и на оваа сезона. Тоа го тврди докторот на српската Дејвис куп репрезентација Здеслав Милинковиќ....

Најголем скок на АТП листата: Јотовски напредуваше за 161 позиција!!!

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски оствари прогрес од 161 позиција на најновата листа објавена денеска. Од 777. место, Јотовски денеска е 616. во светот и тоа е најголем скок на оваа листа. Причина за овој скок е триумфот на турнирот...

Бекер опериран, не се знае кој ќе му ги плати трошоците

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња Борис Бекер во текот на денешниот ден доживеа операција на ногата во Базел. Веднаш по хируршкиот зафат, тој се пофали со фотографија од болницата и им се заблагодари на докторите. "Би сакал да се...

Скандал во Шведска, Ферер и Вердаско беа шокирани: Да живее Хитлер (Видео)

За време на полуфиналниот меч од турнирот во шведскиот град Бастад, на централниот терен играа Давид Ферер и Фернандо Вердаско. Но тогаш се случи еден несекојдневен момент, на теренот се појави непознат маж, кој веднаш почна да извикува нацистички зборови...

Јотовски не успеа да триумфира во финалето на турнирот во Грузија

Македонскиот тенисер Томислав Јотовски, денеска не успеа да обезбеди финалето на турнирот во Грузија, кој се игра за награден фонд од 15.000 долари. Томи Јотовски имаше шанси во полуфиналето да го победи рускиот тенисер Кирил Кивацев и да обезбеди финале...

Рафа одбил да игра на турнир кој може да му донесе прво место на...

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал одбил неверојатна ситуација овој период. Тој одбил покана за турнирот во Хамбург, на кој може да освои 500.000 евра и да избие на првото место на АТП листата. Надал по идејата на организаторот е замислен како...

Даскаловиќ и Ристевска освоија титула во двојки на турнирот во Ниш

Младите македонски тенисерки Мина Даскаловиќ и Ана Ристевска триумфираа во двојки на силниот Теннис Еуропе меѓународен турнир, У 16 години - трета категорија што се одржува во Ниш. Во вчерашното финале, тие ја победија српско-италијанската двојка и први носителки на...

Суспензија на стари години – легендата на романскиот тенис доби суспензија

Меѓународната тениска федерација (ITF), го суспендираше легендарниот романски тенисер од минатото, Илие Настасе. Настасе е суспендиран поради расистичките коментари кои ги изнесе во јавноста упатени кон Серена Вилијамс, како и вербалниот напад на членови на Фед Куп екипата на Британија...

Ѓоковиќ го „откачи“ Роџер Федерер

Новак Ѓоковиќ ја одбил понудата на Роџер Федерер да се вклучи во неговиот проект - тенискиот турнир Лејвер куп на кој ќе играат Европа против остатокот на светот. Самиот Федерер откри дека добил негативен одговор од Ѓоковиќ и тоа поради...