8 C
Skopje
Thursday, March 23, 2017
ТЕНИС / ATP + WTA

ТЕНИС / ATP + WTA

Сензација на Индијан Велс: Мареј загуби од 129-тиот играч во светот!

Британскиот тенисер загуби од Канаѓанецот Вашек Поспишил, 129. играч на АТП листата со 4:6, 6:7(5). Првиот светски рекет Енди Мареј испадна од турнирот во Индијан Велс. Британскиот тенисер загуби од Канаѓанецот Вашек Поспишил, 129. играч на АТП листата со 4:6,...

Шокантно признание: Секоја десетта тенисерка е лезбејка

Не многу познатата руска тенисерка Екатерина Бичкова ги разгоре страстите во овој спорт откако објави дека хомосексуалноста е многу застапена во тенисот. Иако има само 31 година, таа неодамна ја заврши својата кариера, но многу попозната стана со оваа своја...

Голем ден за Србинот: Ѓоковиќ се израмни со Сампрас и влезе во друштво на...

Српскиот ас Новак Ѓоковиќ, конечно, заличи на себе и го совлада Хуан Мартин дел Потро со 2-1 во третото коло од Мастерсот во Индијан Велс. Со тоа, тој стигна до 300. победа на Мастерс турнирите и влезе во друштво на...

Цонга го освои 14. трофеј во кариерата (ВИДЕО)

Францускиот тенисер Жо Вилфред Цонга е победникт на АТП турнирот кој деновиве се одржуваше во Марсеј, Франција. Тој во финалето лагодно го совлада сонародникот Лукас Пулие со 2;0 во сетови (6:4, 6:4). Џонга му го одзеде сервисот на противникот на самиот...

Го победи Ѓоковиќ, си закажа дуел со Федерер, па се повлече од Индијан Велс

На изненадување на публиката, Австралискиот тенисер Ник Кирјос, им соопшти на фановите, дека се повлекува од турнирот во Индијан Велс, поради болест. Кирјос по елиминацијата на Новак Ѓоковиќ, требаше да игра четвртфинале против Роџер Федерер, но Швајцарецот без проблеми се...

Преседан во тенисот: Првпат по 2005 година ниеден од “големата четворка” не е прв...

Мастерсот во Мајами кој официјално почнува утре ќе донесе една промена која стапува на сила по 12 години. Ниеден од тенисерите од "големата четворка" (Федерер, Надал, Мареј или Ѓоковиќ) нема да биде прв носител, туку таа чест ќе ја има...

Федерер крена раце од Кирјос и Томиќ

Швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер истакна дека повеќе не сака да ги советува проблематичните тенисери, Ник Кирјос и Бернард Томиќ. Роџер смета дека тие двајца веќе имаат доволно луѓе кои им говорат што би требало да прават. „Не сакам веќе да ги...

Се случи и тоа: Голема грешка на судијата и „непогрешливото“ око соколово (Фото)

Сите оние кои беа против воведување на посебна помошна технологија во тенисот, дојдоа на своето откако се случи голем гаф на мечот помеѓу Поспишил и Степанек и Џереми Шарди и Фабрис Мартина. Што се случи? Мартин беше доста накосо и...

Ѓоковиќ ја освои Доха, но Мареј му избега на 780 бода

Новак Ѓоковиќ го освои првиот трофеј во новата година, но како што стојат сега работите, тој му послужи само колку да ја збогати својата колекција. Ако се земе предвид најновата АТП листа објавена денеска, Енди Мареј ја зголеми бодовната предност...

Далеку е сонцето за Шпанецот: На Надал не му помогна ни водство против Раониќ

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ќе почека малку за враќањето при врвот на АТП листата иако оваа недела прикажа неколку добри изданија. Денеска, во четвртфиналето од турнирот во Бризбејн, Надал доживеа пораз од бранителот на титулата Милош Раониќ со 1-2 (6-4,...