18 C
Skopje
Monday, June 26, 2017
ТЕНИС / ATP + WTA

ТЕНИС / ATP + WTA

Ѓоковиќ повторно одушеви, овој пат во Австралија (Видео)

Наскоро во Мелбурн започнува првиот Грен слем сезоната, отварањето на Австралија Опен е на 16. јануари. Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, деновиве во Мелбурн организираше хуманитарно случување на „Margaret Court Arena“, а целиот износ на парите кои ќе бидат инкасирани од...

(Видео) Ѓоковиќ падна и ја удри главата на бетонот, а Мареј направи потег за...

Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј во моментов се најголемите можни ривали во тенискиот свет, но воедно се и големи пријатели, а нивното другарство трае уште од детството и јуниорските тениски турнири. Нов доказ за нивното меѓусебно почитување и пријателство беше...

Се раѓа нов крокодил: Лакост на оригинален начин ја најави соработката со Ѓоковиќ (ФОТО)

Француската компанија за спортска опрема Лакост од утре ќе биде официјален спонзор на Новак Ѓоковиќ, а новата соработка ја најави на оригинален начин. На својот профил на Твитер, Французите го потврдија она што се зборува со месеци. https://twitter.com/LACOSTE/status/865990565174943746 "Се раќа новиот крокодил....

Се огласи отпуштениот тренер на Ѓоковиќ: Од овој момент тргна се наопаку за Новак

Новак Ѓоковиќ ја шокираше јавноста со тоа што речи да направи чистка во својот стручен штаб, отпуштајки ги Марјан Вајдан, Гебхард Гритч и физиотерапевтот Милјана Амановиќ. По изнендувачката елиминација на Монте Карло и поразот од Давид Гофан, тој реши да...

Ѓоковиќ ја освои Доха, но доби казна од тениската федерација

Новак Ѓоковиќ вчера триумфираше против Енди Мареј во финалето на турнирот во Доха, но тој триумф нема да го спаси од казна која е најавена. Впрочем, Новак Ѓоковиќ во неговото бесно издание по еден изгубен поен, го удри топчето со...

(Фото/Видео) Убавата Бушар го исполни ветувањето и му ја исполни желбата на навивачот

Канадската тенисерка го загуби облогот со навивачот кој тврдеше дека Пејтриотс ќе го освојат Супер Боулот. Таа излезе со него. За време на Супер Боулот се укажуваше на тоа дека Атланта Фалконс ќе слави против Њу Ингланд Пејтриотс, а преубавата...

Ѓоковиќ за Спортклуб: Знам дека имам многу фанови во Македонија

Можеби е во резултатска криза последната година, но вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ уште го држи ведриот дух. Дури и во моменти на лоши резултати, секогаш е расположен за дружба со своите фанови и претставниците на "седмата сила", без оглед...

Темната страна на триумфот во Доха: Ѓоковиќ ќе биде казнет

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе добие казна поради еден непромислен потег за време на вчерашното финале против Енди Мареј во Доха. Во текот на првиот сет, тој загуби еден поен, а изнервиран поради тоа, со рекетот удри топче кое се...

Самопонижување или гест на восхит: Ѓоковиќ му го исполни животниот сон на Себаљос (ФОТО+ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ денеска обезбеди пласман во четвртфиналето од турнирот во Доха, но вниманието го привлече потегот на неговиот противник Орасио Себаљос по завршувањето на мечот. Очигледно восхитен од големината на српскиот ас, Себаљос побара да направи селфи со него, а...

Агаси: Му реков „не“ на Новак Ѓоковиќ

Американецот Андре Агаси, ја прифати соработката со Новак Ѓоковиќ пред некој ден, кога и беше потврдена од страна на српскиот тенисер. Агаси за француските медиуми го прокоментира начинот на кој се договорил со Србинот по телефон. „Новак ми телефонираше пред три...