17 C
Skopje
Friday, April 28, 2017
ТЕНИС / ATP + WTA

ТЕНИС / ATP + WTA

Ова е веќе симптоматично: Сите ја мразат Шарапова!

Речиси да нема тенисерка во ВТА турот што позитивно се изрази за Марија Шарапова откако Русинката беше суспендирана минатата година. Многумина сметаа дека казната и е заслужена, а други велеа дека не треба да добие специјални покани за турнирите, туку...

Бекер им објасни на сите: Ѓоковиќ има психички проблеми

Прославениот германски тениски ас, некогашен тренер на Новак Ѓоковиќ, вели дека е целосно нормално што послабо рангираните играчите сега играат одлично против Србинот, бидејќи почувствуваа ранливост кај некогашниот број 1, па сите сакаат да му го земат скалпот. Германецот тврди...

Ѓорческа ја „скрши“ Сегул во Тунис за пласман во осминафиналето

Најдобрата тенисерка од Македонија, Лина Ѓорческа, успеа триумфално да стартува на турнирот во Тунис. Во првиот предизвик од споменатиот турнир, Ѓорческа успеа да ја победи тенисерката од Чиле, Даниела Сегул со 2:1 во сетови. Првиот сет Лина Ѓорческа го загуби, и...

Иако не игра, Серена Вилијамс дојде до првото место на ВТА листата

Американската тенисерка Серена Вилијамс повторно е прва на новата објавена ВТА ранг-листа, додека Германката Анжелика Кербер сега е втора со 85 бода заостанување, додека најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше за две места. Серена Вилијамс нема да се натпреварува до...

Историја за „кралот на земја“ во кралството – Надал ја освои „Ла Децима“ во...

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал во своето 11. финале од Мастерсот во Монте Карло, славеше по јубилеен 10ти пат во кариерата. Надал денеска во финалето го победи Алберт Рамос Винолас со 2:0 во сетови (6:1,6:3), а натпреварот траеше час и 17...

Ѓоковиќ најлош во последните 11 години, клучот за излез од кризата е кај Федерер!?

По најновиот неуспех на српскиот тенисер, овојпат на турнирот во Монте Карло, повторно се огласи поранешниот селектор на Дејвис Куп тимот на Србија, Богдан Обрадовиќ. Новак Ѓоковиќ е во очајна форма. Откако кон крајот на минатата година ја загуби огромната...

Жестока реакција од Гофан – Надал победи, но успеа да добие загубен поен (Видео)

Рафаел Надал убедливо го совлада Давид Гофан во полуфиналето од Мастерсот во Монте Карло, но сето тоа беше оцрнето со лошата одлука на судијата Седрик Мури, кој направи катастрофална грешка во доста важен момент од мечот. Токму од тој момент...

Неприкосновен „крал на земја„ – Ла Децима за Надал во Монте Карло

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ќе се бори за нова титула на Мастерсот во Монте Карло. Тој во полуфиналето од Монте Карло, без поголеми проблеми го совлада Белгиецот Давид Гофан. На Рафа му беа доволни час и половина за да оствари ново финале,...

Не може во сингл, може во двојки: Ѓорческа ја освои титулата во Кјасо

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа со Александра Најденова од Бугарија триумфираше на турнирот во двојки што се одржува во Кјасо. Во денешното финале, тие беа подобри од Катерина Крамперова од Чешка и Росали ван дер Хук од Холандија со 2-1 (7-5,...

Ѓоковиќ си најде неверојатно оправдување за новиот пораз и елиминацијата во Монте Карло

Новак Ѓоковиќ испадна во четвртфиналето од Мастерсот во Монте Карло од Давид Гофан. Белгиецот во драматичниот меч славеше со 6:2, 3:6, 7:5. За Ѓоковиќ ова е веќе четврти пораз оваа сезона, а освои само еден турнир, и тоа оној од...