23 C
Skopje
Saturday, April 29, 2017
ТЕНИС / ATP + WTA

ТЕНИС / ATP + WTA

Голема шанса за трофеј во Тунис: Ѓорческа во финале!

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, успеа да обезбеди финале и борба за трофеј на големиот турнир во Тунис, каде се игра за награден фонд од 60.000 долари. Ѓорческа во полуфиналето успеа да ја елиминира тенисерката од Хрватска, Мартиќ, која ја...

Скоро невозможна ситуација – Надал со неверојатна полу-волеј интервенција (Видео)

Во моментов се игра натпреварот од АТП турнирот во Барселона помеѓу Рафаел Надал и тенисерот од Кореа, Чунг, против кого Шпанецот води со 1:0 по првиот сет. Надал во првиот сет го доби Чунг со 7:6, а еден од потезите...

Ѓорческа со полуфинале на турнирот во Тунис

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа бележи уште еден голем напредок во својата кариера. Ѓорческа игра одлично на турнирот во Тунис, а доказ за тоа е и пласманот во полуфиналето. Македонската тенисерка дојде до полуфиналето во сингл конкуренција откако денеска во...

Ова е веќе симптоматично: Сите ја мразат Шарапова!

Речиси да нема тенисерка во ВТА турот што позитивно се изрази за Марија Шарапова откако Русинката беше суспендирана минатата година. Многумина сметаа дека казната и е заслужена, а други велеа дека не треба да добие специјални покани за турнирите, туку...

Бекер им објасни на сите: Ѓоковиќ има психички проблеми

Прославениот германски тениски ас, некогашен тренер на Новак Ѓоковиќ, вели дека е целосно нормално што послабо рангираните играчите сега играат одлично против Србинот, бидејќи почувствуваа ранливост кај некогашниот број 1, па сите сакаат да му го земат скалпот. Германецот тврди...

Ѓорческа ја „скрши“ Сегул во Тунис за пласман во осминафиналето

Најдобрата тенисерка од Македонија, Лина Ѓорческа, успеа триумфално да стартува на турнирот во Тунис. Во првиот предизвик од споменатиот турнир, Ѓорческа успеа да ја победи тенисерката од Чиле, Даниела Сегул со 2:1 во сетови. Првиот сет Лина Ѓорческа го загуби, и...

Иако не игра, Серена Вилијамс дојде до првото место на ВТА листата

Американската тенисерка Серена Вилијамс повторно е прва на новата објавена ВТА ранг-листа, додека Германката Анжелика Кербер сега е втора со 85 бода заостанување, додека најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа назадуваше за две места. Серена Вилијамс нема да се натпреварува до...

Историја за „кралот на земја“ во кралството – Надал ја освои „Ла Децима“ во...

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал во своето 11. финале од Мастерсот во Монте Карло, славеше по јубилеен 10ти пат во кариерата. Надал денеска во финалето го победи Алберт Рамос Винолас со 2:0 во сетови (6:1,6:3), а натпреварот траеше час и 17...

Ѓоковиќ најлош во последните 11 години, клучот за излез од кризата е кај Федерер!?

По најновиот неуспех на српскиот тенисер, овојпат на турнирот во Монте Карло, повторно се огласи поранешниот селектор на Дејвис Куп тимот на Србија, Богдан Обрадовиќ. Новак Ѓоковиќ е во очајна форма. Откако кон крајот на минатата година ја загуби огромната...

Жестока реакција од Гофан – Надал победи, но успеа да добие загубен поен (Видео)

Рафаел Надал убедливо го совлада Давид Гофан во полуфиналето од Мастерсот во Монте Карло, но сето тоа беше оцрнето со лошата одлука на судијата Седрик Мури, кој направи катастрофална грешка во доста важен момент од мечот. Токму од тој момент...