ТЕНИС

Роџер Федерер позитивно изненадува – сака да настапува уште долго

Роџер Федерер не планира така лесно да се повлече од тенисот, и најави дека планира да игра уште неколку години, во кои смета дека може да освои уште некој Грен слем. Швајцарецот е апсолутно недопирлив за конкуренцијата во овој момент...

Мареј поразен од Гофан – првиот светски рекет почна да губи на неважни натпревари...

Светскиот рекет број 1, Енди Мареј, го загуби првиот натпревар во новата сезона, откако подобар од него во Абу Даби беше Давид Гофан со 7:6, 6:4. Ова за Мареј е прв пораз откако претходно стана број 1 тенисер на новиот...

Кому Серена Вилијамс му го изговори судбоносното „да“?!

Американската тенисерка, Серена Вилијамс одлучи да го каже судбоносното „да“ на своето момче и основачот на социјалната мрежа, Редит, Аликсис Оханиан. Серена оваа вест ја сподели со фановите на социјалните мрежи, па напиша дека во моментот се наоѓа во Рим. „Сега...

Надал ја темпира формата: Се врати во голем стил во Абу Даби (Видео)

Ако се суди според моменталната форма, Рафаел Надал во претстојната сезона би можел да блесне со полн сјај и да освои уште некој важен трофеј. Шпанскиот тенисер беше импресивен во четвртфиналето од егзибициите во Абу Даби, па по само 74...

Црна кампања, или сурова вистина за повлекувањето на Ивановиќ од тенисот?

Откако Ана Ивановиќ денеска ги информираше своите фанови дека се повлекува од активното неиграње фудбал, тргнаа низа на шпекулации и може да се каже црна кампања против неа, со цел да и го оцрнат името и репутацијата во женскиот...

Надал и Мареј на необичен начин ја најавија новата сезона (Видео)

Сезоната иако официјално е завршена, дел од тенисерите полека се подготвуваат за новите предизвици кои ги очекуваат. Мареј и Надал разменија неколку удари на посебно место, невообичаено за тениските терени, на автопат каде сообраќајот беше неколку минути запрен поради ваквиот...

Србинката ја објави бомбата: Тенисот останува без Ана Ивановиќ

Некогаш првата светска тенисерка од Србија, Ана Ивановиќ, реши да стави точка на нејзината кариера, како што и се најавуваше деновиве меѓу редови. Освојувачот на Ролан Гарос од 2007 година, донела одлука за повлекување, по една од најлошите сезони во...

Ивановиќ го прекина сомнежот околу бременоста: Имам на сите нешто да ви кажам…

Српската тенисерка на Фејсбук се јави дека има вести за своите пријатели и соработници, па еве за што се работи. Секако, одма на социјалните мрежи се појавија нагодувања околу тоа за какви новости се работи, а меѓу коментарите преовладуваа оние...

Замор на материјалот или нешто друго: По Австралија Опен, Ѓоковиќ ќе одмора 40 дена

Вториот светски рекет Новак Ѓоковиќ го објави својот календар на настапи за 2017 година. Сезоната ќе ја почне со учествот на турнирот во Катар од 4 до 10 јануари каде ја брани титулата од минатата сезона. Потоа следува настапот на...

Изненадување за фановите: Ана Ивановиќ е бремена!?

Српската тенисерка Ана Ивановиќ подготви изненадување за своите фанови пред крајот на годината. За среда од 19 часот, таа ги повика сите оние кои ја почитуваат на нејзиниот профил на ФБ за со нив да сподели една тајна. Многумина уште...