9 C
Skopje
Saturday, November 18, 2017
ТЕНИС

ТЕНИС

Импресивна игра на најдобрата македонска тенисерка: Ѓорческа без загубен гем до титулата во Шпанија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на импресивен начин дојде до трофејот на ИТФ фјучерсот во Валенсија во конкуренција на двојки. Ѓорческа со својата партнерка Галина Воскобоева од Казахстан во финалето славеа убедливо и без загубен гем против шпанско-руската комбинација Хереро-Линана/Шарифова....

Ѓоковиќ падна на АТП листата, но има причини за задоволство: Нов спонзор и рекорден...

Вториот светски рекет наскоро ќе потпише нов договор. „Најки“ ќе биде новиот спонзор на Новак Ѓоковиќ. Американскиот производител на спортска опрема има намера да ја исправи грешката од пред 5 години и да му понуди соработка на српскиот тенисер, со...

Револуција во најава: Легендарниот тенисер бара екстремни промени на правилата во „белиот спорт“

Директорот на мастерсот во Мадрид Јон Циријак најави дека турнирот во престолнината на Шпанија повторно би можел да се игра на сина земјена подлога. Овој мастерс во 2012. година се играше на поинаква боја на земјената подлога од типичната, а...

Лина Ѓорческа во полуфиналето на турнирот во Шпанија

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа обезбеди пласман во полуфиналето во двојки на фјучерс-турнирот во Валенсија вреден 25.000 долари. Лина и нејзината партнерка Галина Воскобоева се први носителки и успеаа да ги совладаат шпанските тенисерки Буска и Ферер со убедливи 6-2...

Виландер: Роџер и Рафаел? Никогаш пак на првата позиција на АТП

Некогашниот шведски тенисер Матс Виландес, верува дека Рафаел Надал и Роџер Федерер, никогаш повеќе до крајот на својата кариера, нема да го запоседнат највисокото скалило на АТП, како број 1 тенисери. Надал во 2016 година заврши како 9 играч на...

Ѓорческа не можеше во сингл, но триумфираше во дабл во Валенсија

Откако беше елиминирата во сингл конкуренцијата на турнирот во Валенсија, Лина Ѓорлческа заедно со Галина Воскбоева оствари триумф во дабл. Нашата најдобра тенисерка заедно со Воскобоева со 2:0 во сетови, односно 6:2 и 6:1,триумфираа против Кристина Букса и Клаудиа Ферер. Следните...

Го изгуби првото место, но уште е атрактивен: Ѓоковиќ во новата сезона со нов...

По речиси петгодишна соработка, во новата сезона Новак Ѓоковиќ нема да носи опрема од јапонската компанија Уникло, соопшти шпанскиот портал "Маркетинг Депортиво". Според него, српскиот ас е во поодмината фаза на преговори со гигантот во спортската индустрија Најк и најверојатно...

Посебен третман: Мареј одбил да јаде сладолед, бидејки има друг приоритет пред финалето со...

Џуди Мареј, мајката на првиот тенисер во светот, Енди Мареј, открива дека нејзиниот син премногу време минал на секој детал од тренинзите, со цел да не се лизне во финалето против Новак Ѓоковиќ. Мареј го освои завршниот турнир во Лондон,...

Надал решил да го ископира Вејн Руни

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ги изненади своите, но и останатите фанови, кои редовно следат тенис, со неговиот нов изглед, кој го претстави пред неколку дена. Шпанскиот ас повеќе пати беше фотографиран по новиот стајлинг, и тоа изгледаше доста чудно, според...

(Видео) Ѓоковиќ доби „нервен слом“: Жестока расправија помеѓу српскиот тенисер и судијата во Лондон

Вториот светски тенисер Новак Ѓоковиќ славеше во дуелот од 3. коло на АТП завршниот мастерс во Лондон против белгискиот тенисер Давид Гофан со 6:1 и 6:2 и без пораз како прв во групата А се пласираше во полуфиналето на...