16 C
Skopje
Monday, September 25, 2017
ТЕНИС

ТЕНИС

Тргна годината за Димитров: Освоен турнирот Бризбејн

Бугарскиот тенисер Григор Димитров, го освои турнирот во Бризбејн, и на позитивен начин ја стартуваше новата сезона, во кој тој се надева дека ќе има позабележителни успеси. Димитров е голем потенцијал, тој во 2014 година освои три турнири и играше...

Кирјос го “пецна” Ѓоковиќ: Јас да направев така…

Контроверзниот австралиски тенисер Ник Кирјос со доза на горчина ја проследи одлуката на главниот судија да не го казни Новак Ѓоковиќ на вчерашниот меч против Енди Мареј. Во моменти на бес, Србинот удри едно топче со рекетот, а тоа одлета...

Темната страна на триумфот во Доха: Ѓоковиќ ќе биде казнет

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе добие казна поради еден непромислен потег за време на вчерашното финале против Енди Мареј во Доха. Во текот на првиот сет, тој загуби еден поен, а изнервиран поради тоа, со рекетот удри топче кое се...

Мареј на колена: Ѓоковиќ го одбрани насловот во Доха

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го победи Енди Мареј во финалето од АТП турнирот во Доха. Со неверојатниот пресврт во мечот против Фернандно Вердаско, Новак дојде до финалето. Во полуфиналето спасуваше пет меч топки, но иако исцрпен, во финалето Србинот дојде...

(Видео) Ѓоковиќ падна и ја удри главата на бетонот, а Мареј направи потег за...

Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј во моментов се најголемите можни ривали во тенискиот свет, но воедно се и големи пријатели, а нивното другарство трае уште од детството и јуниорските тениски турнири. Нов доказ за нивното меѓусебно почитување и пријателство беше...

Надал: Освен Ѓоковиќ, имам голема дилема, кој е подобар, Роџер или…

Шпанецот Рафаел Надал, изјави дека Новак Ѓоковиќ би можел да биде најголемиот тенисер во историјата на „белиот спорт“ со сите негови досегашни и во иднина постигнувања. Надал е пред се пријател со српскиот тенисер, а потоа и ривал, со кого...

Корне лесен залак за доминантната Плишкова во финалето во Бризбејн

Чешката тенисерка Каролина Плишкова, без поголемо проблеми ја совлада во финале француската тенисерка Алиса Корне со 2:0 во сетови (6:0, 6:3), Плишкова дозволи само три гема да и одземе противникот, што докажува за нејзината доминација. Неполни 20 минути беа доволни...

Нова година и веднаш мега-пресметка: Мареј против Ѓоковиќ првпат во 2017

Првиот АТП турнир во 2017 година ја носи и првата мега-пресметка на најдобрите двајца светски тенисери Енди Мареј и Новак Ѓоковиќ. Двајцата обезбедија пласман во финалето од АТП турнирот во Доха. Тој не носи многу поени, но денешното финале (16...

Дали Бекер е искрен или сака да го пецне Ѓоковиќ со ова? „Вердаско требаше...

Доскорашниот тренер на Новак Ѓоковиќ, Германецот Борис Бекер, го следеше дуелот помеѓу неговиот поранешен ученик Ѓоковиќ и Фернандо Вердаско, а по натпреварот, даде свој суд за исходот од полуфиналниот меч во Доха. Ѓоковиќ преку тај-брејк го доби полуфиналето и се...

Нова година, но можеби го имаме и поенот за годинава: Ѓоковиќ аплаудираше (Видео)

Фантастичен меч гледавме помеѓу Новак Ѓоковиќ и Фернандо Вердаско во Доха, во битка за финалето. Српскиот тенисер преку тај-брејк во вториот сет, успеа да се извлече од безизлезната ситуација и да спаси дури пет меч топки на Шпанецот. Вердаско имаше...