18 C
Skopje
Monday, June 26, 2017
ТЕНИС

ТЕНИС

Познат светскиот тениски шампион: Титулата и припадна на Аргентина

Тенисерите на Аргентина се новите светски шампиони, откако во финалето на Дејвис Купот со 3:2 ја совладаа селекцијата на Хрватска. Откако денес Дел Потро преку пресврт славеше против Марин Чилиќ, а одлучувачкиот меч го играа Иво Карловиќ и Федерико Делбонис,...

Болеа солзите на малото девојче кое доби ненамерен удар од Чилиќ: Дел Потро со...

Во текот на мечот од третиот ден од финалето на Дејвис Купот помеѓу Хрватска и Аргентина, Хуан Мартин Дел Потро покажа дека постои нешто поважно од тоа што неговиот противник го промаши првиот сервис. Мартин Чилиќ сервираше, а топчето заврши...

Британецот смисли добар план: Мареј има тактика како да го одбрани првото место од...

Британскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе ја заврши годината како првопласиран на АТП листата и најмалку десетина недели ќе остане на чело. Со оглед на неговите и резултатите на Ѓоковиќ на почетокот од 2015 година, извесно е дека Мареј има шанси...

Импресивна игра на најдобрата македонска тенисерка: Ѓорческа без загубен гем до титулата во Шпанија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа на импресивен начин дојде до трофејот на ИТФ фјучерсот во Валенсија во конкуренција на двојки. Ѓорческа со својата партнерка Галина Воскобоева од Казахстан во финалето славеа убедливо и без загубен гем против шпанско-руската комбинација Хереро-Линана/Шарифова....

Ѓоковиќ падна на АТП листата, но има причини за задоволство: Нов спонзор и рекорден...

Вториот светски рекет наскоро ќе потпише нов договор. „Најки“ ќе биде новиот спонзор на Новак Ѓоковиќ. Американскиот производител на спортска опрема има намера да ја исправи грешката од пред 5 години и да му понуди соработка на српскиот тенисер, со...

Револуција во најава: Легендарниот тенисер бара екстремни промени на правилата во „белиот спорт“

Директорот на мастерсот во Мадрид Јон Циријак најави дека турнирот во престолнината на Шпанија повторно би можел да се игра на сина земјена подлога. Овој мастерс во 2012. година се играше на поинаква боја на земјената подлога од типичната, а...

Лина Ѓорческа во полуфиналето на турнирот во Шпанија

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа обезбеди пласман во полуфиналето во двојки на фјучерс-турнирот во Валенсија вреден 25.000 долари. Лина и нејзината партнерка Галина Воскобоева се први носителки и успеаа да ги совладаат шпанските тенисерки Буска и Ферер со убедливи 6-2...

Виландер: Роџер и Рафаел? Никогаш пак на првата позиција на АТП

Некогашниот шведски тенисер Матс Виландес, верува дека Рафаел Надал и Роџер Федерер, никогаш повеќе до крајот на својата кариера, нема да го запоседнат највисокото скалило на АТП, како број 1 тенисери. Надал во 2016 година заврши како 9 играч на...

Ѓорческа не можеше во сингл, но триумфираше во дабл во Валенсија

Откако беше елиминирата во сингл конкуренцијата на турнирот во Валенсија, Лина Ѓорлческа заедно со Галина Воскбоева оствари триумф во дабл. Нашата најдобра тенисерка заедно со Воскобоева со 2:0 во сетови, односно 6:2 и 6:1,триумфираа против Кристина Букса и Клаудиа Ферер. Следните...

Го изгуби првото место, но уште е атрактивен: Ѓоковиќ во новата сезона со нов...

По речиси петгодишна соработка, во новата сезона Новак Ѓоковиќ нема да носи опрема од јапонската компанија Уникло, соопшти шпанскиот портал "Маркетинг Депортиво". Според него, српскиот ас е во поодмината фаза на преговори со гигантот во спортската индустрија Најк и најверојатно...