18 C
Skopje
Monday, June 26, 2017
ТЕНИС

ТЕНИС

Македонија против Финска, Тунис и Камерун во Фед купот

Македонската Фед куп репрезентација утре во Кишињев(Молдавија) ги започнува настапите во рамките на третата Евро-африканска зона. Нашата селекција е во група заедно со Финска која е најдобро рангирана  во конкуренцијата, каде ќе се разигрува уште и со Тунис и Камерун.   Селекторот...

Еуроспорт претставува ексклузивен документарец за историската титула на Надал “La Décima”

Еуроспорт во соработка со Француската Тениска Асоцијација (Fédération Française de Tennis FFT) го претставува ексклузивниот документарец „Ла Децима“ , кој го следи Рафаел Надал на патот до неговата десетта победа на Роланд Гарос. Надал на камерите на Еуроспорт и ФТА...

Надал: Среќен сум за мојата „Ла Децима“, а тајната на успехот….

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, не го криеше воодушевувањето по освојувањето на јубилејната 10. титула на Ролан Гарос. Надал лесно го совлада Стан Вавринка во финалето со 6:2, 6:3, 6:1, и повторно потсети на старите времиња, кога доминираше во машкиот тенис. „Совршен...

Втора младост на Шпанецот: Надал во јули ќе биде прв на АТП листата?

Најмногу два месеци го делат Рафаел Надал од првото место на АТП листата ако нема некои изненадувања во неговите резултати и формата. Оваа сезона тој веќе стигна до седум финалиња и освои четири титули, двојно повеќе отколку лани за цела...

Историски промени на АТП листата: Надал втор, Ѓоковиќ надвор од топ-3 првпат по осум...

Историски промени има на најновата АТП листа објавена денеска. Во центарот на вниманието, сосема разбирливо, се Рафаел Надал и некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ. Шпанецот продолжи со одличните резултати на земја и по десеттата титула на "Ролан Гарос" застана...

Кралот ја потврди класата во Париз: Ла Децима за Надал на Ролан Гарос

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал успеа да дојде до неговата јубилејна и толку посакувана 10 титула на земјената подлога на Ролан Гарос. Надал веќе неколку сезони нема одиграно врвни турнири и подолг период нема освоено Грен Слем турнир, но овој веројатно...

Шарапова дефинитивно го пропушта Вимблдон

Русинката, Марија Шарапова, поради повреда на ногата нема да се појави во квалификациите за отвореното тениско првенство на Англија на терените на Вимблдон. Според прогнозите, таа ќе се врати на активностите кон крајот на јули кога ќе започне сезоната на...

Русинката во огромни проблеми: Шарапова не игра ни на Вимблдон

Руската тенисерка Марија Шарапова го откажа својот настап и на Вимблдон кој ќе се одржи во периодот од 3 до 16 јули. Причина за тоа е повредата на бутниот мускул поради кој не игра уште од второто коло на Мастерсот...

Прва титула и веднаш Гренд слем: Јелена Остапенко го освои Париз

Летонката дојде до својата прва ВТА, воедно и Гренд слем титула славејќи во финалето со пресврт над Симона Халеп. Јелена Остапенко е шампионка на Ролан Гарос. Девојката за која малку кој знаеше пред ова издание на парискиот Гренд слем го...

Ѓорческа се пласира во финалето во двојки на турнирот во Бол

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа, успеа да се избори за пласман во финале во дабл конкуренција, заедно со бугарската тенисерка, Александрина Најденова. Двете тенисерки беа подобри на турнирот во Бол со 2:0 (6:3,6:4), и веќе размислуваат за финалето кое им...