34 C
Skopje
Tuesday, June 27, 2017
ТЕНИС

ТЕНИС

Швајцарски експресен воз – Роџер Федерер, кој освои гем за 46 секунди (Видео)

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер, уште еднаш покажува дека годините за него се само бројки, и дека добро стартува и игра на тревна подлога. Тој моментално настапува на АТП турнирот во Хале, а на натпреварот против Флоријан Мајер, имаше интересен гем,...

Како Вимблдон може да ја промени АТП табелата – дури и Ѓоковиќ може да...

Шансите Новак Ѓоковиќ да се врати на врвот од АТП листата не се загубени, тој по Вимблдон повторно може да дојде на челната позиција. Освен што ќе мора драматично да ја подигне својата форма, Ѓоковиќ може да се искачи горе...

Не ова не е приказна за тенисот, ова е приказна за едно преживување!

Светот на тенисот е преполн со интересни приказни, голем дел од нив за успесите, но некои и за падовите и тешките животни премрежја. Една таква сторија е поврзана со Јелена Докиќ. Воените судирии во Југославија го приморале таткото на Јелена,...

Се уште не се знае за Ѓорческа и нејзиниот настап на Вимблдон

Се уште не се знае дали македонската тенисерка Лина Ѓорческа ќе биде дел од овогодинешниот настап на Вимблдон. Нејзините добри резултати се доведени во прашање, откако нејзиниот пасош е заглавен во Полска, од каде треба да и биде вратен, за...

Како Ѓоковиќ го воодушеви директорот на “Лакоста” и потпиша богат спонзорски договор…

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ пред извесно време потпиша договор со француската компанија за спортска опрема "Лакоста". Ѓоковиќ претходно пет години ја носеше опремата на јапонскиот производител "Уникло", но одлучи да ја прекине соработката за да стане нов "крокодил". Финансиските...

Банкротираше Борис Бекер

Адвокатскиот тим на Борис Бекер потврди банкрот на поранешнитот тенисер и тоа само на неколку дена пред стартот на Вимблдон турнирот кој Германецот го освојувал три пати во својата кариера. Адвокатите на 49-годишниот Германец поднеле барање до судот во Лондон...

Веќе ништо не зависи од Мареј: Прашање е само на ден кога Надал ќе...

Првиот светски рекет Енди Мареј продолжи со губењето бодови откако вчера загуби во првото коло од турнирот во Квинс. Ако се знае дека таму ја бранеше титулата, Британецот загуби 500 бода кои ионака му беа избришани на почетокот од оваа...

Нов срам за Мареј – елиминиран во Квинс од играч кој и не требаше...

Првиот тенисер во светот, Енди Мареј, веќе е елиминиран на АТП турнирот од серијата 500 во Квинс. Тој е поразен од 90. играч во светот, станува збор за Џордан Томпсон кој триумфираше со 7:6,6:2. На самиот почеток на мечот, во вториот...

Слабите резултати го зедоа данокот: Ѓоковиќ веќе е во минус од 18 милиони долари

Некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ во досегашниот дел од оваа сезона на своето конто ставил 37,6 милиони долари. Тоа е впечатлива сума, особено ако се знае дека не е помината ни половина од сезоната, а претстојат уште два Гренд-слема...

Робредо: Надал? Светлосни години пред Новак Ѓоковиќ, а Федерер..

Шпанскиот тенисер Томи Робредо истакан дека „големата четворка“ е погрешен концепт во тенисот и дека Роџер Федерер и Рафаел Надал се далеку пред останатите. Во сето тоа, Робредо смета дека дури и Ѓоковиќ е далеку назад, тенисерот кој до пред...