ПОЧЕТНА ТЕНИС

ТЕНИС

Ѓоковиќ повторно одушеви, овој пат во Австралија (Видео)

Наскоро во Мелбурн започнува првиот Грен слем сезоната, отварањето на Австралија Опен е на 16. јануари. Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, деновиве во Мелбурн организираше хуманитарно случување на „Margaret Court Arena“, а целиот износ на парите кои ќе бидат инкасирани од...

Драма на Вимблдон: Ве молам, помогнете ми“ – публиката беше шокирана (Видео)

На натпревар од Вимблдон денеска, помеѓу тенисерките Матек Сандс од Америка и Романката Кирстеа, се случи еден прилично вознемирувачки момент. При излегување на мрежа, Американката Бетани Матек Сандс, падна на земја и тоа веднаш изгледаше како еден од оние обични...

(Видео) Ѓоковиќ падна и ја удри главата на бетонот, а Мареј направи потег за...

Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј во моментов се најголемите можни ривали во тенискиот свет, но воедно се и големи пријатели, а нивното другарство трае уште од детството и јуниорските тениски турнири. Нов доказ за нивното меѓусебно почитување и пријателство беше...

Емотивно писмо за Цонга: Се сеќаваш на мене, девојката со топка 180

Пред точно една година на Австралија Опен, светот го обиколи една сцена со францускиот тенисер Жо Вилфред Цонга, кога во еден момент се обиде да теши девојка која беше погодена од залутано топче на терен. После точно една година, Цонгра...

По триумфот хаос во таборот на српската репрезентација: Ѓоковиќ не можеше да се воздржи…

Првпат по девет години на Дејвис Купот, селекцијата на Србија не беше предводена од Богдан Обрадовиќ. Многумина се зачудија кога пред еден месец тој беше заемент, а важеше за најуспешниот селектор кој таа земја воопшто го имала. Србија зборува дека...

Се раѓа нов крокодил: Лакост на оригинален начин ја најави соработката со Ѓоковиќ (ФОТО)

Француската компанија за спортска опрема Лакост од утре ќе биде официјален спонзор на Новак Ѓоковиќ, а новата соработка ја најави на оригинален начин. На својот профил на Твитер, Французите го потврдија она што се зборува со месеци. https://twitter.com/LACOSTE/status/865990565174943746 "Се раќа новиот крокодил....

Се огласи отпуштениот тренер на Ѓоковиќ: Од овој момент тргна се наопаку за Новак

Новак Ѓоковиќ ја шокираше јавноста со тоа што речи да направи чистка во својот стручен штаб, отпуштајки ги Марјан Вајдан, Гебхард Гритч и физиотерапевтот Милјана Амановиќ. По изнендувачката елиминација на Монте Карло и поразот од Давид Гофан, тој реши да...

Двоен срам за противничката на Ѓорческа: Викери глумеше повреда за да игра во Мелбурн,...

За два дена, американската тенисерка Сашија Викери два пати беше исправена на столбот на срамот. За да учествува во квалификациите за Австралија Опен, таа мораше да игра на турнирот во Хобарт каде во првото коло е видена една од најголемите...

Бекер ја отвори душата: Поради ова го напуштив Ѓоковиќ

Германскиот стручњак Борис Бекер воопшто не е задоволен од она што го покажува Новак Ѓоковиќ во новата сезона иако уште пред крајот на минатата ја прекина соработката со него. Иако не сакаше да ја бранува јавноста со своите размислувања, Бекер...

Ѓоковиќ ја освои Доха, но доби казна од тениската федерација

Новак Ѓоковиќ вчера триумфираше против Енди Мареј во финалето на турнирот во Доха, но тој триумф нема да го спаси од казна која е најавена. Впрочем, Новак Ѓоковиќ во неговото бесно издание по еден изгубен поен, го удри топчето со...