-1 C
Skopje
Thursday, January 19, 2017
ТЕНИС

ТЕНИС

Проблем на Австралија Опен – морала да реагира полицијата

Вистински хаос се случи деновиве на отварањето на првиот Грен слем турнир во новата година. Австралиската полиција го затвори олимпискиот булевар кој е во неспоредна близина на Мелбурн Парк и ги предупреди навивачите да се одалечат од овој дел од...

Бунтовникот Кирјос, елиминиран, па разочаран… (Видео)

Најдобриот австралиски тенисер, Ник Кирјос, е елиминиран од Австралија Опен по драмата на мечот против италијанскиот тенисер Андрес Сепи. Кирјос загуби од Сепи со 1:6, 6:7(1), 6:4, 6:2, 10:8, и на тој начин му се освети за поразот на истиот...

Не си свесна што ми направи: Троицки урлаше на главната судијка (ВИДЕО)

Српскиот тенисер Виктор Троицки одигра драматичен натпревар со Паоло Лоренци од кој на крајот излезе како победник со 3-2. Сепак, во петтиот сет се случи еден спорен момент на штета на Троицки. При резултат 4-3 и 40-30 за него, а...

Ѓоковиќ и Вердаско ја одушевија публиката во Австралија (Видео)

Новак Ѓоковиќ го победи Фернандо Вердаско со 6:1, 7:6, 6:2 во првото коло од Австралија Опен, во натпревар каде доминираа многу интересни и атрактивни потези. Вердаско го победи Ѓоковиќ претходно на турнирот во Доха, но сега ситуацијата беше променета, Ѓоковиќ...

Мекинро: Надал и Федерер се најдобрите во историјата

Тениската легенда Џон Мекенро и самопрогласениот „Комисионер на тенис“ , во ексклузивно интервју за Еуроспорт ги раскажува своите видувања за овогодишниот Австралија Опен. Мислите ли дека Роџер Федерер и Рафаел Надал можат повторно да освојуваат Гранд Слеми? Џон Мекенро: По мое...

Каква чест: Омилениот спортист на Трамп е – тенисер

Доналд Трамп за два дена ќе биде инаугуриран за нов американски претседател, а последните денови како "обичен смртник" ги поминува во давање интервјуа. Во едно од нив објасни кој е неговиот омилен спортист иако самиот призна дека нема многу време...

Падна рекордот на Австралија Опен: Карловиќ и Себаљос се заборавија од играње

Хрватот Иво Карловиќ и Аргентинецот Орасио Себаљос денеска го урнаа рекордот на Австралија Опен по бројот на одиграни гемови. Нивниот меѓусебен меч траеше пет часа и 22 минути, а заврши со победа на Карловиќ од 3-2 (6-7, 3-6, 7-5, 6-2,...

Вавринка со непримерен потег кон противникот, по што мораше да се извинува (Видео)

Скоро три ипол часа му беа потребни на Стан Вавринка за да го скрше отпорот на незгодниот Мартин Клижан. Тој попушти при резултат 4:4, во петтиот сет. Но на мечот се случи и еден непријатен момент. При резултат 15:30 на...

Нешто што не остана незабележано на Гренд Слем турнирот во Мелбурн- однесувањето на сопругата...

Најдобриот тенисер на светот, Енди Мареј очекувано се пласираше во второто коло на Отворениот турнир во Австралија, со оглед на тоа дека утринава доминираше против Марченко од Украина. Сепак, Мареј се чини се мачеше да дојде до потребните 3:0 во...

Скандалозен старт на Австралија Опен: Загуби од Троицки, го нападна судијата, па интервенираше супервизорот...

Најдобриот тенисер од Босна и Херцеговина, Дамир Џумхур е поразен во мечот од првото коло на Австралија Опен од Виктор Троицки по пет сетови, 6:4,6:4,2:6,2:6 и 6:3. Клучниот периорд беше на средината на петтиот сет кога 24-годишниот тенисер од Сараево...

Stobiranka gif 300X250