23 C
Skopje
Wednesday, June 28, 2017
ТЕНИС

ТЕНИС

Лина се бореше, но не успеа против Круниќ

Лина Ѓорческа не разочара со играта, но уште по жрдрепката се знаеше дека се мали шансите да го мине 1.квалификациско коло на Вимблдон. Тетовчанката денеска загуби по два сета од Алекснадра Круниќ од Србија која е 99-та тенисерка на светот...

Вимблдон ги објави носителите, Мареј и Ѓоковиќ котираат најдобро кај мажите

Енди Мареј е поставен за прв носител на Вимблдон годинава, а втор сепак ќе биде српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Мареј кој е бранител на титулата би можел да се соочи со Надал дури во полуфиналето во Лондон, а во...

Легендата на Милан, Паоло Малдини на 49 години започна тениска кариера (Видео)

Паоло Малдини  е еден од најдобрите одбранбени фудбалери во историјата. Уште кога дебитираше како момче во Милан стана јасно дека поседува голем потенцијал и талнет, а им остана верен на росоњерите до крајот на кариерата и прерасна во клубска...

По провокацијата од Мекинро, се огласи и Серена за спорната изјава

Американската тенисерка Серена Вилијамс, поранешната тенисерка број 1 на ВТА листата, која моментално паузира поради бременоста, го повика Џон Мекенро да ја почитува, откако овој седумкратен освојувач на Гренд слем турнирите, за неа рече дека таа во машка конкуренција...

Некогашната врска не се заборава така лесно – Ѓоковиќ му понудил на Бекер помош

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, му понудил финансиска помош на неговиот некогашен тренер Борис Бекер, веднаш откако се разгласи дека Германецот останал банкрот. Адвокатите на Бекер нудиле хипотеки на одреден дел од неподвижниот капитал кој го поседува Бекер во Мајорка, но...

Вечно ќе игра тенис: Федерер го почна распоредот за 2018 година

Иако актуелната сезона не е ни на половина, швајцарскиот тенисер Роџер Федерер веќе ги почна подготовките за идната. Прв турнир на кој ќе настапи во 2018 година е Хопман купот во Перт каде ќе игра во двојка со Белинда Бенчиќ....

Србинот ја донесе одлуката: Ѓоковиќ објави кој тренер ќе биде покрај него на Вимблдон

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска одржа прес-конференција пред својот прв настап на турнирот во Истбурн. Една од главните теми на неа беше настапот на Вимблдон кој почнува за една недела. Меѓу другото, Ѓоковиќ објави кој тренер ќе биде покрај него...

Ѓорческа немаше среќа на ждрепката: Противник ќе и биде првата носителка во квалификациите за...

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа немаше среќа во ждрепката за квалификациите на Вимблдон, за противник ја доби првата носителка, Србинката Александра Круниќ. Лина Ѓорческа утре ги стартува квалификациите со настап во првото квалификациско коло за гренд слем турнирот Вимблдон. Македонската...

Иванишевиќ анализира кој е можен победник на Вимблдон годинава

Славниот хрватски тенисер Горан Иванишевиќ, се обиде да го прогнозира победникот на Вимблдон, и може да се констатира дека има интересно и амбициозно видување за евентуално новиот победник. Хрватот смета дека доколку Рафаел Надал, кој традиционално игра слабо на овој...

Лопез: Ова е најдoбрата недела во мојот живот!

Фелисијано Лопез одличната игра минатата седмица на турнирот во Квинс ја круниса со победа во финалето над Марин Чилиќ и освојување на трoфејот од последната подготовка пред настапот на Вимблдон. Триесет и пет годишниот Шпанец, одигра на одлично ниво и...