8 C
Skopje
Thursday, October 19, 2017
РАКОМЕТ / МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

РАКОМЕТ / МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

Лазаров преговара со Нант, но уште еден клуб влегува во игра за македонскиот „бомбардер“

Откако се појавија шпекулации дека по крајот на сезоната капитенот на македонската ракометна репрезентација Кире Лазаров ќе ја напушти Барселона, единствениот клуб кој јавно призна дека во своите редови сака да го доведе искусниот десен бек беше екипата на...

Раздвижено покрај езерото: РК Охрид го потврди Андоновски и потпиша со млади ракометари

Непосредно пред продолжението на домашното ракометно првенство, Ракометниот клуб Охрид 2013 направи неколку важни чекори во врска со својата иднина. Последните две недели беа исклучително активни во клубот за што најдобар доказ се низата одлуки. „Со одлука на Управниот Одбор и...

Бомбастична најава: Дејан Манасков пред трансфер во Веспрем?

Македонскиот ракометен репрезентативец и член на Рајн Некар Левен, Дејан Манасков, е блиску до договор со ракометниот клуб Веспрем. 25 годишниот Манасков моментално настапува за Рајн Некар, каде од неодамна член стана и младиот Филип Талески, а веќе се најавува...

Како Борко им ја обезбеди победата на Барселона кај Веспрем (Видео)

Борко Ристовски дефинитивно имаше своја ноќ во ракометната Лига на шампиони, тој посебно беше мотивиран на денешниот меч против Веспрем. Барселона оствари победа на незгодното гостување (22-25), а Ристовски беше една од клучните фигури, кои и ја сочуваа победата на...

Кире Лазаров има отворена понуда да премине во француски клуб

Иако претходно се шпекулираше, сега тоа се обвистини, Нант и официјално е заинтересиран за македонскиот бомбардер и капитен, Кире Лазаров, кој на ракометниот мундијал во Франција, повторно ја докажа својата светска димензија. Лазаров е најдобар стрелец на Мундијалот во Франција,...

Червар на прес: Имам 66 години, не сакам некој да се зафркава со мене

Актуелниот селектор на Македонија, и тренер на РК Металург, ги отфрли шпекулациите кои деновиве го поврзуваа со трансфер во редовите на репрезентацијата на Хрватска. По завршувањето на ракометниот мундијал во Франција, се почесто се наметнуваше прашањето за нов селектор на...

Барселона гази во АСОБАЛ – Лазаров и по Франција продолжува да бомбардира

Ракометарите на Барселона стартуваа супериорно во новата сезона, славејки во првиот меч. против екипата на Грањолерс (31:20). На овој натпревар, капитенот на репрезентацијата на Македонија, имаше запазена минутажа, во која постигна четири погодоци за својата екипа, со што ја потврди...

Борко и Кире во друштво на големиот мајстор од Барселона (Фото)

Барселона денеска го претстави Роналдињо Гаучо, како еден од новите спортски амбасадори на нивниот клуб, настан кој имаше големо медиумско влијание. На целата манифестација, до Роналдињо беа присутни и македонските ракометни интернационалци, Борко Ристовски и капитенот на македонската репрезентација, Кире...

Македонија и Норвешка отвораат: Познати сите двојки за осминафиналето од Мундијалот

Со дуелите меѓу Белорусија и Унгарија, односно Катар и Данска, вечерва заврши групната фаза од Светското првенство во ракомет и познати се сите двојки за осминафиналето. Нокаут фазата утре од 16 часот ја отвора македонската репрезентација во дуелот со Норвешка...

Червар: Во прво полувреме ги надигравме, но..

Македонија загуби, но можеме да бидеме задоволни од денешната игра, но само во првиот дел, кога ја стиснавме моќната Шпанија. Но вториот дел ни донесе проблеми, и често поради нашите грешки примавме евтини голови. По мечот, селекторот Лино Червар потенцираше...