РАКОМЕТ / МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

(ВИДЕО) Борко Ристовски на Топ 5 листата во Лигата на шампионите

Македонскиот чувар на мрежата на Барселона, Борко Ристовски повторно е дел од Топ 5 листата на Лигата на шампионите кога станува збор за најдобри голмански интервенции на колото. Борко Ристовски влезе од клупата на мечот со Пик Сегед и со...

Манасков како казнена експедиција со противникот: „Деветка“ против Балaтонфуреди

Македонскиот репрезентативец Дејан Манасков, во дуелот против далеку послабиот тим Балотонфуреди, имаше значителна минутажа, која максимално ја искористи. Левото крило на Веспрем имаше фантастична партија, постигнувајки 9 голови во победата на неговиот унгарски клуб со резултат 39:25. Може да се каже...

Директорот на ПСЖ до ракометарите: Гонзалез е ваш тренер од идната сезона!

Денешниот тренинг на францускиот првак ПСЖ започнал доста интересно, говорат нашите информации. Како што дознаваме од мошне сигурни извори, директорот на клубот имал обраќање пред екипата и им соопштил една многу битна вест. Тоа е дека од идната сезона нов...

Лазаров и официјално член на Бешикташ

Филип Лазаров од денеска и официјално е дел од екипата на Бешикташ. Тој по две и пол месечната авантура во тимот на Пелистер одлучи да ја напушти земјава. Во редовите на турскиот тим Лазаров повторно ќе биде тимски колега со...

Лазаров на враќањето во Барселона, ја доби наградата од АСОБАЛ

Ракометарите на Барселона вчера во рамките на 4. коло во ракометната ЛШ, остварија нова победа против тимот на Нант, каде од сезонава настапува и нивниот поранешен играч, Кире Лазаров. Македонскиот ракометар имаше незаборавни моменти и многу трофеи во шпанската АСОБАЛ...

Темелков „кине“ мрежи и на 37 години – најефикасен во победатa над Шахтјор

Поранешниот македонски ракометен репрезентативец, Владимир Темелков и во четвртата деценија од животот и понатаму игра на високо ниво. Десното крило кое има 37. години веќе неколку сезони ги брани боите не Каерјенг од Луксембург, а притоа игра на високо ниво...

Скандинавски шмек кај младата селекција, Брестовац ќе тестира наши деца од Данска и Шведска

  Данило Брестовац, новиот селекторот на кадетската машка репрезентација на Македонија го објави широк список од 46 млади ракометари од генерацијата 2000 и помали, чиј развој и напредок детално ќе се следи во наредниот период, како подготовка за Светското кадетско...

Филип Лазаров ја продолжува кариерата во Турција

Двајца македонски репрезентативци и поранешни членови на РК Вардар повторно ќе бидат заедно во еден тим. Филип Лазаров одлучи кариерата да ја продолжи во екипата на Бешикташ, каде веќе настапува Ненања Прибак. Лазаров се одлучи на ваков чекор по двомесечната авантура...

Нант со нов триумф – Лазаров една од светлите точки на натпреварот

Денеска се играа натпреварите од 3. коло во ракометното првенство во Франција, каде екипата на Нант, во која настапува и македонскиот ракометен капитен Кире Лазаров, оствари нов триумф. Денеска Нант славеше со минимална предност на гостувањето кај Сент Рафаел (25:26),...

Борко е мајсторот: Барселона се спасуваше, тој повторно има една од најдобрите одбрани (Видео)

И ова коло во ракометната Лига на шампиони, македонскиот репрезентативен голман Борко Ристовски има една од најдобрите одбрани на колото, во овој случај петтата најдобра одбрана. Борко и во првото коло беше дел од Top5 Saves на ИХФ па и...