РАКОМЕТ / МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

(ВИДЕО) Двата гола на Манасков меѓу најдобрите потези за Веспрем во изминатата година

Македонскиот ракометен репрезентативец и десно крило на Веспрем, Дејан Манасков, успеа да се избори за место во стартната постава на унгарскиот шампион сезонава. Манасков, кој е препознатлив по својата брзина и умешност со кои умее да ги изненади противниците, возвраќа...

Миркуловски и Вецлар потклекнаа во вториот дел против Флензбург

Ракометниот клуб Вецлар, во кој настапува и нашиот Филип Миркуловски, денеска загубија во првенствениот меч од ракометната Бундеслига, од екипата на Фленсбург. Иако домаќините на полувреме ја имаа контролата на натпреварот, сепак во продолжение целосно се загубија во просторот. На полувреме...

Лазаров одличен, но Нант елиминиран од ПСЖ во Купот на Франција

Исклучително интересна и ефикасна средба од четвртфиналето во Купот на Франција помеѓу екипите на ПСЖ и Нант, каде Кире Лазаров со својот тим, не успеаа да се протнат до полуфиналето. Иако Лазаров стандардно беше еден од подобрите поединци во Нант,...

Требаше да биде дерби, а испадна симултанка: Талески и Рајн Некар го преземаа врвот...

Се очекуваше дека тоа ќе биде ракометно дерби помеѓу Рајн Некар и Фуксе Берлин, но конечниот резултат открива дека тоа била симултанка на „лавовите“. Филип Талески со своите соиграчи извојуваа висока победа против Фуксе Берлин со резултат 37:23, па целосно...

Нова победа на Веспрем, нов блесок на Дејан Манасков

Уште едно одлично издание за Дејан Манасков во дресот на Веспрем, кој вечерва успеа да ја победи екипата на Татабања со 31:28. Македонскиот интернационалец постигна пет гола на вечерашната средба и даде значаен придонес во новата победа на неговиот тим. Татабања...

Лазаров втор стрелец во својот тим, Нант за малку го „испушти“ ПСЖ

Екипата на Нант пропушти голема шанса да слави во првото овосезонско дерби против ПСЖ. На домашен терен тимот на нашиот Кире Лазаров одигра 27:27 иако на три минути пред крајот имаше предност од еден гол. Реми и Сагосен го вратија...

ВИДЕО: Навивачите на Веспрем се класа: Манасков и другарите со огромна поддршка од трибините

Во рамките од 10. коло во ракометната ЛШ, унгарскиот претставник Веспрем, вечерва на домашен терен го пречекува составот на Киелце. Веспрем како домаќин, важи за фаворит на оваа средба, а кореографијата која им ја приредија домашните навивачи, треба да биде...

Нант сигурен – Лазаров со скромен ефект

Во рамките на 11. коло од француското ракометно првенство, Нант на Кире Лазаров беше сигурен против Нимс со резултат 33:25. Натпреварот беше во знакот на домаќините, тие уште во првиот дел наметнаа свое темпо, кое подоцна им беше тешко на...

(ВИДЕО) Борко Ристовски на Топ 5 листата во Лигата на шампионите

Македонскиот чувар на мрежата на Барселона, Борко Ристовски повторно е дел од Топ 5 листата на Лигата на шампионите кога станува збор за најдобри голмански интервенции на колото. Борко Ристовски влезе од клупата на мечот со Пик Сегед и со...

Манасков како казнена експедиција со противникот: „Деветка“ против Балaтонфуреди

Македонскиот репрезентативец Дејан Манасков, во дуелот против далеку послабиот тим Балотонфуреди, имаше значителна минутажа, која максимално ја искористи. Левото крило на Веспрем имаше фантастична партија, постигнувајки 9 голови во победата на неговиот унгарски клуб со резултат 39:25. Може да се каже...