6 C
Skopje
Thursday, March 23, 2017
РАКОМЕТ / МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

РАКОМЕТ / МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

Борко и Кире во друштво на големиот мајстор од Барселона (Фото)

Барселона денеска го претстави Роналдињо Гаучо, како еден од новите спортски амбасадори на нивниот клуб, настан кој имаше големо медиумско влијание. На целата манифестација, до Роналдињо беа присутни и македонските ракометни интернационалци, Борко Ристовски и капитенот на македонската репрезентација, Кире...

Стоилов: Не треба да летаме, треба да останеме смирени

Нашиот репрезентативец пикер, како и останатите беше пресреќен поради победата на Македонија на првиот меч од СП во Франција. Но, потенцираше дека ова е само старт и дека нашата селекција допрва ќе се соочува до предизвиците. „Слатка победа која сите...

Македонскиот тандем Лазаров-Ристовски со фантаастична реализација во 20. во низа победа за Барса во...

Екипата на Барселона на домашен терен убедливо славеше против Бенидорм во 20. коло во рамки на Асобал со резултат 38:28. Првиот дел, Каталонците го добија со 21:13, но ништо поразлично не беше ниту во вториот дел каде Барса апсолутно доминираше. Најефикасни...

Рајн Некар го среди Кил на гостувањето, Манасков надвор од теренот

Рајн Некар на вечерашното гостување од дерби натпреварот против Кил, победи и докажа кој е кој во Германија, со што си го одбрани епитетот шампион во Бундес лигата. Рајн Некар на Дејан Манасков беше поуспешен од Кил (26-29), во натпревар...

Се разбуди Манасков, но тоа не беше доволно Рајн Некар да триумфира

Актуелниот германски шампион, Рајн Некар Левер календараската 2016. година ја заокружи со пораз од Магребург каде загуби со 35:32. Нашиот интернациоаналец, Дејан Манасков, конечно се разбуди па на овој меч постигна четири погодоци, кои сепак не беа доволни за триумф...

Барселона максимална во ASOBAL: Кире и Борко на висина на задачата

Барселона е максимална во ASOBAL лигата во Шпанија, тие вечерва остварија 14 победа во исто толку натпревари, а жртва ова коло беше Хелветиа која загуби со 30:22. Барселона на полувреме замина предност од 15-13, а останатото беше одработено рутински во...

Бомбастична најава: Дејан Манасков пред трансфер во Веспрем?

Македонскиот ракометен репрезентативец и член на Рајн Некар Левен, Дејан Манасков, е блиску до договор со ракометниот клуб Веспрем. 25 годишниот Манасков моментално настапува за Рајн Некар, каде од неодамна член стана и младиот Филип Талески, а веќе се најавува...

Барселона освојувач на АСОБАЛ купот: Лазаров посебно инспириран во финалето

Барселона е освојувач на АСОБАЛ купот во Шпанија, тие вечерва го совладаа составот на Гранојлерс. со 30:25. Откако вчера ја елиминираа Ла Риоха во полуфиналето, на ред беше Гранојлерс, и Барселона ја оправда фаворитската улога. Македонскиот ракометар Кире Лазаров пак беше...

Барса ја победи Ла Риоха: Кире и Борко ќе се борат за нов трофеј

Барселона оствари сигурен триумф во полуфиналната пресметка од Копа Дел Реј, против екипата на Ла Риоха, која е вицешампион во Шпанија. Каталонците на крајот се радуваа, иако во одредени моменти од средбата, Ла Риоха беше тимот кој ја имаше контролата....

Рајн Некар со пресврт до победа – Талески со деби и првенец погодок во...

Рајн Некар вечерва славеше против екипата на Минден со резултат 26:20, а она што може да не радува, е првиот настап на Филип Талекси, кој на овој меч го постигна и својот првенец. Младото момче од Металург пред неколку месеци...