11 C
Skopje
Monday, October 16, 2017
РАКОМЕТ / МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

РАКОМЕТ / МАКЕДОНСКИ ИНТЕРНАЦИОНАЛЦИ

Лазаров и официјално член на Бешикташ

Филип Лазаров од денеска и официјално е дел од екипата на Бешикташ. Тој по две и пол месечната авантура во тимот на Пелистер одлучи да ја напушти земјава. Во редовите на турскиот тим Лазаров повторно ќе биде тимски колега со...

Лазаров на враќањето во Барселона, ја доби наградата од АСОБАЛ

Ракометарите на Барселона вчера во рамките на 4. коло во ракометната ЛШ, остварија нова победа против тимот на Нант, каде од сезонава настапува и нивниот поранешен играч, Кире Лазаров. Македонскиот ракометар имаше незаборавни моменти и многу трофеи во шпанската АСОБАЛ...

Темелков „кине“ мрежи и на 37 години – најефикасен во победатa над Шахтјор

Поранешниот македонски ракометен репрезентативец, Владимир Темелков и во четвртата деценија од животот и понатаму игра на високо ниво. Десното крило кое има 37. години веќе неколку сезони ги брани боите не Каерјенг од Луксембург, а притоа игра на високо ниво...

Скандинавски шмек кај младата селекција, Брестовац ќе тестира наши деца од Данска и Шведска

  Данило Брестовац, новиот селекторот на кадетската машка репрезентација на Македонија го објави широк список од 46 млади ракометари од генерацијата 2000 и помали, чиј развој и напредок детално ќе се следи во наредниот период, како подготовка за Светското кадетско...

Филип Лазаров ја продолжува кариерата во Турција

Двајца македонски репрезентативци и поранешни членови на РК Вардар повторно ќе бидат заедно во еден тим. Филип Лазаров одлучи кариерата да ја продолжи во екипата на Бешикташ, каде веќе настапува Ненања Прибак. Лазаров се одлучи на ваков чекор по двомесечната авантура...

Нант со нов триумф – Лазаров една од светлите точки на натпреварот

Денеска се играа натпреварите од 3. коло во ракометното првенство во Франција, каде екипата на Нант, во која настапува и македонскиот ракометен капитен Кире Лазаров, оствари нов триумф. Денеска Нант славеше со минимална предност на гостувањето кај Сент Рафаел (25:26),...

Борко е мајсторот: Барселона се спасуваше, тој повторно има една од најдобрите одбрани (Видео)

И ова коло во ракометната Лига на шампиони, македонскиот репрезентативен голман Борко Ристовски има една од најдобрите одбрани на колото, во овој случај петтата најдобра одбрана. Борко и во првото коло беше дел од Top5 Saves на ИХФ па и...

Лазаров со успешно деби за Нант во француското првенство

Oткако пред некој ден го освоија првиот трофеј во сезоната, ракометниот клуб Нант, каде од оваа сезона настапува и македонскиот интернационалец Кире Лазаров, вчера ја запиша првата победа во француското првенство. Нант убедливо славеше нагости кај тимот на Маси со...

Барселона со силен старт во АСОБАЛ првенството – Ристовски сјаеше на голот

Шампионот во АСОБАЛ лигата, ракометарите на Барселона, успешно ја стартуваа новата сезона во домашниот шампионат. Барселона денеска извојува уверлива победа против тимот на Пуерто Сагунто со резултат 34:18. Победата на Каталонците во ниту еден момент од натпреварот не беше доведена во...

Нелоски заврши со Металург: Следува преселба во Германија

Младиот ракометар на Металург, Марко Нелоски, ќе биде нов играч на германскиот ракометен второлигаш Кобург 2000 за неколку дена. Трансферот е објавено дека наскоро ќе биде комплетиран, а во име на обештетување, РК Металург ќе добие отштета од 15.000 евра. Левиот...