РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

Вардар ќе ја брани титулата во Купот, историско финале за Работник

Екипите на Вардар и Еурофарм Работник ќе играат во годинашното финале од ракометниот Куп на Македонија. Во првиот полуфинален меч, Еурофарм Работник го совлада Охрид со 26-18 и стигна до најголемиот клупски успех бидејќи освен тоа што обезбеди пласман во...

ЖРК Вардар повторно шампион во Купот на Македонија – младиот Металург немаше шанси

Ракометарките на Вардар станаа втората најуспешна екипа во Македонија освојувајќи го петтиот Куп на Македонија, по триумфот од 45-19 (21-10). ЖРК Вардар очекувано славеше во финалето против Металург, и иако некомплетни, тие го наполнија Металург. Вардарки својот прв Куп трофеј го...

Моменти кои не се забораваат: 15 години од историската титула на Кометал Ѓорче Петров

19. мај 2002 година останува како ден кој засекогаш останува испишан со златни букви и длабоко врежан во историјата на македонскиот спорт. На денешен ден, пред 15 години на радоста и немаше крај, затоа што женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче...

Уште еден Вардарец ја продолжи верноста кон „Црвено-црните“

Десното крило на РК Вардар Даниил Шишкарев и во следната сезона ќе биде дел од Вардар. Рускиот интернационалец и раководството на македонскиот повеќекратен ракометен првак договорија соработка и за сезоната 2017/18 со што Шишкарев ќе остане во Скопје. За Шишкарев играњето...

Вардар потврди: Абутовиќ уште три сезони во „црвено-црното“ семејство

РК Вардар на време ги обезбедува потписите на важните играчи за следните предизвици, како на домашна, така и за европската сцена, каде Вардар постојано е во завршницата од големите турнири. Добрите игри на Илија Абутовиќ сезонава беа препознаени и од...

По поразот од Вардар, Металург се ревитализираше со победа против Пелистер

Металург успеа да се соземе по поразот од РК Вардар, и денеска да го победи тимот на РК Пелистер, каде свое тренерско деби имаше легендата на македонскиот ракомет, Стевчо Алушовски. Момците од Автокоманда беа подобри и победија со 31:25. Оваа...

Вардар гази: Демолиран Еурофарм Работник на патот кон титулата

Македонскиот шампион Вардар беше сигурен во натпреварот против Еурофарм Работник, совладувајки го со 37:19, со што „црвено-црните“ направија уште еден чекор до одбрана на титулата. Почетокот за Еурофарм Работник беше добар, тие парираа во првите 20 минути, но како одминуваше...

Лазаров повторно меѓу елитата во новиот избор на ЕХФ

Несомнено Кире Лазаров е еден од најдобрите играчи во Европа во денешницата, а ЕХФ со најновиот избор, повторно го рангира нашиот капитен меѓу најдобрите. Неговите бројки доволно покажуваат за каков калибар на играч станува збор. Тој е избран за еден...

Карачиќ: Не може тим кој игра на фајнал-фор од ЛШ да не ја освои...

Ракометарите на Вардар направија голем исчекор кон одбраната на титулата на домашната сцена. Синоќа во вториот меч од суперлигашкиот дел на домашното првенство го декласираа големиот ривал Металург и дојдоа на чекор до шампионскиот трофеј. Задоволството од настапот по средбата...

Црногорскиот „бомбардер“ во Вардар уште четири години

Репрезентативецот на Црна Гора, Буко Борозан денеска го продолжи договорот со Вардар до 2021 година. Како еден од помладите во тимот, Борозан сезонава покажа дека е сериозен влог во иднината на Вардар и дека врз него ќе се темели изгледот...
Discovery
Nutini

Suzuki Swift