РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

“Црвено-црните” во бундеслигашко друштво: Вардар на силен турнир во Германија

Македонскиот првак Вардар претстојното лето ќе учествува на силен ракометен турнир што ќе се одржи во Германија. Организатор е тимот на Гумерсбах, а турнирот ќе се одржи на 12 и 13 август. Покрај домаќинот, ќе учествуваат уште Рајн Некар Левен...

Работник продолжува да се засилува: Битолчани доведоа двајца репрезентативци

Амбициите на битолскиот клуб Еурофарм Работник и понатаму остануваат исти, а за тоа се потребни адекватни засилувања. Двајцата ракометари на Металург, средниот бек Горан Крстевски и десното крило Томислав Јагуриновски ќе ја продолжат сезоната со екипата на Еурофарм Работник. Во...

И “црвено-црните” дами газат: Пенезиќ е ѕвезда на колото, Алтхаус го има најубавиот гол...

Покрај машкиот тим на Вардар, и дамите викендов обезбедија пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите откако како гости го совладаа Турингер со 31-29. Иако играа доста променливо, "црвено-црните" дојдоа до важната победа, најмногу благодарение на ефектот на Андреа Пенезиќ...

“Црвено-црна” доминација: Тројца вардарци меѓу најдобрите во десеттото коло од ЛШ (ВИДЕО)

Вардар во саботата се врати на првото место во својата група од Лигата на шампионите откако убедливо славеше против хрватскиот шампион Загреб. Иако имаше мали осцилации во играта, мечот го одбележаа и неколкуте индивидуални способности на ракометарите на Раул Гонзалес....

Металург со победа се одјави од ЛШ – Чеховски медведи убедливо поразени

РК Металург со голема победа во Скопје вечерва, се прости од натпреварите во ЛШ, момците на Червар вечерва беа подобри од Чеховски медведи кои ги совладаа (31:24). Ова беше петта победа за Металург, како збогум на ЛШ оваа сезона. За...

Зоран Гобац му открил имиња на Червар за нов селектор – Лино бил изненаден...

Потпретседателот на хрватската ракометна федерација, Зоран Гобац, реши да ја појасни дилемата околу евентуалното доаѓање на Червар на кормилото на хрватска репрезентација, и да одгатне многу нејаснотии. До крајот на актуелниот месец треба да се стави крај на дилемата дали...

Тренерот на Турингер признава: Ни доаѓа најсилниот тим во ЛШ

Екипата на ЖРК Вардар ќе се обиде денеска да ја продолжи победничката серија во Лигата на шампионите и да дојде до осмата победа во низа во елитното натпреварување. Следен противник е германскиот тим Турингер кој во моментов е на петтата...

Вардар повторно е лидер: Загреб падна во “Јане Сандански”

Екипата на Вардар повторно е лидер во групата Б од ракометната Лига на шампиони откако денеска му се одмазди на Загреб ППД за еден од трите порази сезонава и го совлада на домашен терен со 25-20. Конечниот исход дојде најмногу...

“Црвено-црните” прават екстра тим: Драган Цвијиќ од идната сезона во ЖРК Вардар

Српската репрезентативка Драгана Цвијиќ од идната сезона ќе биде дел од шампионот на Македонија, ЖРК Вардар, објавија денеска "црвено-црните". Таа потпиша договор на две години и треба да биде мега-засилување за пикерската позиција. Својата афирмација, Цвијиќ ја доживеа во тимот...

Нема крај на малерите: Миркуловски повторно е повреден

Македонскиот репрезентативец Филип Миркуловски повторно ќе биде надвор од ракометните терени откако завчера во дуелот со Мелсунген беше изнесен надвор од теренот. Последните информации се дека станува збор за повреда на бутниот мускул и дека популарниот Жути ќе отсуствува околу...