18 C
Skopje
Monday, June 26, 2017
РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

Шведска ја декласираше Македонија на реваншот во Истад

  Женската ракометна репрезентација на Македонија очекувано беше поразена и во вториот меч од баражот за Светското првенство кое ќе се одржи во Германија.   Избраничките на Симе Симевски забележаа нов пораз, овој пат далеку поубедлив од оној против Шведска во Скопје....

Самсоненко: Сакам повеќе Македонци во Вардар, на Лазаров одамна му понудив да дојде кај...

Рускиот бизнисмен и сопственик на РК Вардар, ЖРК Вардар и ФК Вардар, Сергеј Самсоненко, е еден од најзаслужните, ако не и најзаслужен за тоа што Македонија денеска има европски шампион, а без него Вардар немаше да биде на врвот...

Прво Скопје, па родниот град: Огулин на спектакуларен начин го пречека Лука Циндриќ (ВИДЕО)

Огулин е мал град во западниот дел на Хрватска, има едвај 14 илјади жители, но извади еден од најдобрите светски ракометари на денешнината. Тоа е членот на Вардар, Лука Циндриќ кој во неделата стана европски првак со "црвено-црните", а огромна...

Шведска ја декласираше Македонија во баражот за СП

Женската ракометна репрезентација на Македонија загуби во првиот бараж натпревар за пласман на Мундијалот во Германија. Избраничките на селекторот Симе Симовски беа поразени во СРЦ „Кале“ од одличната Шведска со 20:31 и со негатива од 11 голови ќе патуваат...

Успехот на Вардар носи историски резултати: Македонија ги помина Германија и Франција во рангирањето...

Македонија може да се пофали дека во моментов е четврта европска велесила кога станува збор за клупскиот ракомет. Иако е јасно дека нашата лига е далеку од континенталниот крем, успехот на Вардар во Лигата на шампионите ја донесе Македонија на...

Македонија се гордее со Вардар – во „Јане Сандански“ грмеше за шампионите (ВИДЕО)

По грандиозниот успех во Келн, РК Вардар се врати во Македонија, каде денеска гостуваше во Велес кај Борец, и каде со победа ја завери титулата. Домашната публика импресионирана од резултатот на „црвено-црните“ во Германија, денес им приредија фантастичен и коректен...

Триумфална недела за Вардар, прво Барса и ПСЖ во ЛШ, а денес и Борец...

Новиот европски шампион Вардар, со триумф во Велес денеска попладне против Борец (28:36), ја потврди и титулата во домашното првенство. Фантастичен беше пречекот на РК Вардар од страна на домашните навивачи „Гемиџии“ кои го заборавија ривалството, и ги поздравија хероите...

Младинците започнуваат со подготовки за СП во Алжир

Селекторот на Машката младинска репрезентација на Македонија (до 21 година), Иле Темелковски, повика 16 ракометари на првиот собир од подготовките за Светското младинско првенство што во втората половина на јули ќе се игра во Алжир. Собирот ќе се одржи на...

Сениорите на прв собир во четврток, Раул Гонзалес го скрати списокот на ракометари за...

Селекторот на Машката сениорска репрезентација на Македонија, Раул Гонзалез, повика 20 ракометари на првиот собир на репрезентацијата за почеток на подготовките за квалификациските натпревари за ЕП 2018 против Украина и Чешка. Собирот ќе се одржи во четврток (08.06.2017 година) со...

(Фото/Видео) И ЕХФ му се поклони на Вардар: Златото е „Црвено-црно“

Вардар го направи најголемиот успех во историјата на македонскиот машки ракомет, но и било кој колективен спорт, освојувајќи ја ракометна Европа со триумфот на фајнал-форот од Лигата на шампионите. Вардарци се искачија на тронот на Европа, иако важеа за аутсајдери...