РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

Стоилов и Гонзалез едногласни пред дербито со Металург: Ќе биде тешко и интересно како...

СЕХА лигата ќе сведочи на уште едно големо македонско ракометно дерби помеѓу Вардар и Металург. Градските ривали в сабота ќе ги вкрстат копјата во регионалното натпреварување во уште еден вистински ракометен спектакл во Скопје. Ова за Вардар ќе биде последен...

Црна Гора го објави списокот за ЕП: Пола репрезентативци играат или играле во...

Драган Ѓукиќ, предводникот на Црна Гора денес како и нашиот селектор Раул Гонзалез, го објави поширокиот список од 28 ракометари на кои ќе смета за ЕП во Хрватска. Црногорците, заедно со Словенија и Германија се нашите противници од групната фаза...

Вардар се засилува со најдобриот ракометар на Санкт Петербург

Македонскиот ракометен првак Вардар  игра одлично и сезонава  руши рекорди, а притоа подзаборави од поодамна што беше тоа пораз. Сепак и покрај сето ова има голема загриженост кај фановите на „црвено-црните“, а сето тоа поврзано со иднината на клубот. Стратегот...

Гонзалез ги откри 28 адути на Македонија за ЕП во Хрватска

Раул Гонзалез, селекторот на машката сениорска репрезентација на Македонија, го објави поширокиот список од 28 ракометари за Европското Првенство што во периодот од 12 до 28 јануари ќе се игра во Хрватска. На списокот нема поголеми изненадувања, а на листата...

Вардар ќе ужива во последните три натпревари, шанса ќе добијат и помладите играчи

Европскиот, регионалниот и македонски шампион Вардар, до крајот на годината ќе одигра уште три натпревари, сите во регионалната СЕХА лига. Двапати ќе биде домаќин, а првиот од тие две средби е против Војводина утре, вторник во 17:30 часот. „Црвено-црните“ се...

Раул Гонзалес и Мијајло Марсениќ во идеалниот тим за месец ноември во СЕХА лигата

Тренерот на Вардар Раул Гонзалес, заедно со пивотменот Мијајло Марсениќ се најдоа во најдобриот тим за месец ноември во СЕХА лигата. Раул повторно се закитува со признанието тренер на месецот и е без конкуренција во регионалното натпреварување, додека Марсениќ е...

Уште еден играч си оди од Вардар: Марсениќ од лето заминува во Фуксе

Пикерот на Вардар, Мијаило Марсениќ од лето ќе биде нов играч на германскиот прволигаш Фуксе. Српскиот репрезентативец потпиша договор на три сезони, но оваа ќе ја доигра во Вардар и потоа ќе се пресели во Бундеслигата. „Тој е апсолутен победник и...

Вардар не застанува -„црвено-црните“ срушија нови рекорди

Македонскиот ракометен првак и актуелен шампион на Европа, Вардар продолжи со одлични игри сезонава. Вчера во дуелот од Лигата на шампионите беше убедлив против Кристијанштад со резултат од 31-15, а со оваа победа сруши нови клупски рекорид. За „црвено-црните“ ова е ...

Ракометарот на Вардар не очекувал така убедлив триумф против Кристијанштад

Вардар и вечерва одигра импресивно во ЛШ и со убедливата победа против Кристијанштад, 31:15, си ја забетонира првата позиција на табелата. Импресиите беа големи како од тренерот, така и од играчите, кои беа главни актери на денешниот натпревар во Скопје. Победата...

Металург порачува: Заедно да ја добиеме битката на Борче!

Уште еден македонски спортски клуб ја покажува својата хуманост на дело. По одлуката „вечното дерби“ помеѓу МЗТ Скопје и Работнички да има хуманитарен карактер, сега и Металург од истата причина се огласи преку својот официјален сајт, преку кој порачаа...

Suzuki Swift