17 C
Skopje
Friday, April 28, 2017
РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

Вардар го „распарчи“ Пелистер за „два од два“

На вториот натпревар од домашното првенство, РК Вардар го победи Пелистер со убедливи 41:26, и ја оствари втората врзана победа. Вардар повторно настапи во нецелокупен состав, во кој недостасуваа Штербик, Рожерио, Иван Чупиќ, Тимур Дибиров и Кањелас. Отсуството на неколку првотимци...

Французинката Лакрабер дел од Вардар и следната сезона

Раководството на ЖРК Вардар ја продолжи соработката со Французинката, Александра Лакрабер. Десниот бек на Вардар ќе биде дел од ракометниот лидер и следната сезона, а тоа се должи на нејзиниот квалитет кој несомнено доминираше во изминатиот период во редовите...

Будуќност се реваншираше: Прв пораз за ЖРК Вардар во Лигата на шампионите

Екипата на ЖРК Вардар го доживеа првиот пораз на домашен терен во Лигата на шампионите од екипата на Будуќност со 28:31, но тој пораз не влијаеше на пласманот во четвртфиналето кој беше обезбеден од претходно. Будуќност со победата во СЦ...

“Црвено-црните” убедливо најдобри: Четворица од Вардар во најдобриот тим, Канељас е МВП

Шпанскиот репрезентативец во редовите на Вардар, Жоан Кањељас е прогласен за најкористен играч на завршниот турнир од СЕХА лигата што викендов се одржа во Брест. Во денешното финале, Кањељас постигна пет гола и, заедно со Дибиров, беше најефикасен во својот...

Јуниорите пред невозможна мисија: За пласман на СП, треба победа од 19 разлика

Македонската јуниорска репрезентација ќе има максимално тешка и речиси невозможна мисија за пласман на Светското првенство во Алжир оваа година. Пред малку во СРЦ Кале заврши првиот натпревар од третото, решавачко коло од квалификациската група. Португалија ја совлада Полска со...

Гол-машината Лазаров против „норвешкиот Карабатиќ“ во Албервил

Македонската ракометна репрезентација денеска го игра својот осминафинален натпревар на Светското првенство во Франција против селекцијата на Норвешка, а официјалниот сајт на Мундијалот во Франција, овој меч го најави како дуел на „Гол-машината против креативниот плејмејкер“. Двете селекции со комплетно...

Победа за прво место: ЖРК Вардар, конечно, ја освои „Морача“

Македонскиот првак ЖРК Вардар со одличен резултат се враќа од тешкото гостување кај Будуќност во Подгорица. По голема борба, "црвено-црните" стигнаа до победа од 31-28 која им дава голема предност првото место на крајот од главата фаза во Лигата на шампионите...

Червар: Имавме лоши периоди против БиХ, но шанса доби секој играч

Селекцијата на Македонија на првиот контролен натпревар, против селекцијата на БиХ, успеа да оствари победа (28:24), а селекторот Червар, истакна дека е задоволен од прикажаното на овој натпревар. Тој потенцира дека имале доста голем број на грешки, но дека истите...

Балканска „класика“: Македонија против Словенија, Червар против Вујовиќ

Македонија денеска од 17:45 часот во Мец ќе го одигра својот трет натпревар на Светското првенство во Франција, а противник ќе ни биде репрезентацијата на Словенија. Дуелите на Македонија и Словенија станаа пракса на големите натпреварувања, но внимание со сигурност...

Најавата се оствари: Талески од денеска е член на Рајн Некар Левен

Најголемиот македонски талент Филип Талески од денеска официјално е член на Рајн Некар Левен и кариерата ќе ја продолжи во Бундеслигата. Актуелниот германски првак на својата интернет страница објави дека на свое барање, Талески, место во 2018 година, веднаш го...