23 C
Skopje
Saturday, April 29, 2017
РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

Како го видоа балканците настапот на мајсторот: Кога Кире ќе полуди! (Фото)

Капитенот на ракометната репрезентација вечерва беше феноменален на отварањето на натпреварите на нашата репрезентација, и против селекцијата на Тунис тој бомбардираше дури 12 пати. Тој на овој натпревар имаше процент од 75%, што го направи МВП играч на натпреварот стариот...

Ер Македонија: Летаат цепелини – Кире и компанија си играат со Шпанија (ВИДЕО)

Македонија одигра одлично полувреме против репрезентацијата на Шпанија, која според сите ракометни аналитичари и познавачи, е јасен фаворит за победа на овој натпревар. Мечот во првите 30 минути беше синоним за атрактивни потези од страна на нашите ракометари. Во неполни...

Газдата на „Црвено-црните“ најави бомба: Самсоненко си оди од Вардар!!!

Првиот човек на Вардар, Сергеј Самсоненко, најави „бомба“ на прес-конференцијата во пресрет на четвртфиналниот двомеч со екипата на Флензбург. Имено, Самсоненко е загрижен од потенцијална судиска неправда, која според него, му се случува на Вардар во последниве сезони и најави...

В сабота сите пред ТВ екраните: Познат е терминот за дуелот со Норвешка

Македонија го обезбеди местото во осминафиналето на СП во Франција уште по ремито на Словенија и Тунис, а денеска игравме за избегнување на Франција во следната фаза. Нашите репрезентативци успеаја во својата намера, откако денеска одиграа феноменален меч против Исланд...

Червар: Тешко ми е што заминувам, Македонија е во тешка „политичка“ криза

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва потврди дека се разделува со Лино Червар, досегашниот селектор, односно дека тој оди на нова задача, како нов стратег на селекцијата на Хрватите. Доста се шпекулираше деновиве околу тоа дали Лино ќе остане во Македонија...

Непријатно изненадување: Уште една ракометарка си оди од ЖРК Вардар

По Сања Дамњановиќ, Ања Алтхаус и Тамара Мавсар, уште една ракометарка на ЖРК Вардар добила спогодбен раскин на договорот на крајот од сезоната. Станува збор за норвешката репрезентативка Камила Херем, една од најдобрите оваа натпреварувачка кампања во редовите на "црвено-црните"....

Лазаров стрелец број 1 во Франција: Само чудо ќе го симне македонскиот „бомбардер“ од...

Македонската ракометна репрезентација го заврши својот настап на Светското првенство во Франција уште во осминафиналето по убедливиот пораз од Норвешка (34:24), но сепак, мала утеха за нас ќе биде фактот што капитенот Кире Лазаров најверојатно ќе биде најдобар стрелец...

Лазаров пред голема промоција доколку Бјорнсен и Сагосен не ја наполнат Франција

Во големото ракометно финале во Франција ќе ги гледаме домаќинот против селекцијата на Норвешка, која вечерва во исклучително тензичен натпревар, ја доби Хрватска. Голема причина да се навива за Франција имаат и навивачите од Македонија, затоа што доколку не се...

Хрватите одново ни прават проблеми: Червар фаворит за нов селектор на „Коцкестите“!?

Хрватската ракометна репрезентација во целосен шок го завршува Светското првенство во Франција, откако на неверојатен начин најпрво останаа без пласман во финалето, а потоа загубија и од Словенија во мечот за бронзениот медал. На Хрватите дефинитивно ќе им биде потребно...

Ќе се прави нов тим во Автокоманда: По Талески, од Металург си оди и...

Бекот на Металург, Немања Обрадовиќ својата кариера ќе ја продолжи во полскиот вицешампион Висла Плоцк. Според информациите, тој има договор на две сезони со можност за продолжување на уште една, а во Полска се сели претстојното лето. Дотогаш останува во Металург...