20 C
Skopje
Monday, August 21, 2017
РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

Без разлика на судбината на Вардар, Раул Гонзалес останува во Македонија

Селекторот на македонската ракометна репрезентација и тренер на Вардар, Раул Гонзалес, во изјава за весникот „Нова Македонија“ потврди дека ќе остане на чело на националниот тим, без разлика на судбината на „Црвено-црните“ по најавеното заминување на главниот спонзор Сергеј...

Европските клубови се израдуваа на заминувањето на Самсоненко: Борозан со понуди од Унгарија, Шпанија,...

Веста дека сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко, дека на крајот од следната сезона ќе ги напушти фудбалскиот и двата ракометни клуба, силно одека во европската ракометна јавност. Дел од најголемите европски клубови, веќе задоволно ги тријат рацете и ја започнаа...

ЕХФ пресече: Висла мора да го обештети Металург за Обрадовиќ

Ракометарот Немања Обрадовиќ сигурно дека нема да може да заигра за Висла Плок идната сезона, доколку полската екипа не го обештети клубот од Автокоманда. Арбитражниот суд на ЕХФ ја потврди оваа одлука, со што се потврди дека играчот има уште...

Металург ги завршува подготовките во Маврово, од утре се сели во Струга

Ракометарите на Металург ги одработуваат последните тренинзи во Маврово, пред утрешното заминување за Струга каде ќе бидат дел од традиционалниот меѓународен ракометен турнир, кој годинава ќе го има своето 45-то издание. Металург разигрува во групата Б, каде се уште...

Читај го меѓу редови соопштението на Самсоненко

Рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко утрово со соопштение објави дека се повлекува од екипите на ЖРК Вардар, РК Вардар и ФК Вардар. Работите се убаво “завиткани во обланда“, но ако прочитате меѓу редови тоа би изгледало некако вака: “Дечки успеавме да...

Шок: Самсоненко си заминува од Вардар!

Сопственикот на ФК, РК и ЖРК Вардар, Сергеј Самсоненко донесе одлука од идната година да ги напушти овие клубови. Во соопштение објавено утринава, рускиот бизнисмен објави дека е навреден од се она што се пишуваше последните денови во врска со...

РК Охрид ќе учествува на турнирот „Струга 2017“ како генерална проба за ЕХФ купот

РК ОХРИД 2013 по завршување на претходната 2016/17 сезона како најуспешна во клубската историја, со пласманот на Третото место и обезбедување на учество во ЕХФ Купот, оваа година на покана на организаторите ќе учествува и на престижниот Ракометен турнир „Струга 2017“. Според...

ЕХФ и стави „вето“ на Грција во ракометниот свет: Соседите исфрлени од шампионатот

Откако вчера младите ракометарки на Грција до 17 години, на мечот против селекцијата на Македонија, решија демонстративно да го напуштат теренот, поради тоа што кај нашите девојки на маичките го имало натписот „Македонија“, ЕХФ брзо ни ја додели победата,...

Грција направи скандал на ЕП во Скопје

Грчката женска ракометна селекција направи скандал на денешниот дуел со Македонија во рамките на Групата А на континенталниот шампионт за натпреврувачки до 17 години кој вчера започна во Скопје. На загревањето во СРЦ Кале се беш во ред, се додека...

Извлечени групите за турнирот во Струга: Металург против бранителот на титулата, Охрид против Бешикташ

Струга од 12 до 15 август, Струга ќе биде домаќин на 45-тото издание на традиционалниот ракометен турнир под отворено небо. На отворениот терен на „Женската плажа“ ќе настапат три европски и три македонски екипи. Покрај ланскиот финалист и актуелен вицешампион...