14 C
Skopje
Friday, May 26, 2017
РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

РАКОМЕТ / МАКЕДОНИЈА

Хендбол планет: Трансферот на Кањељас во Вардар е втор најдобар оваа сезона

Реномираниот ракометен портал Хендбол планет полека ја почна анализата на сезоната што изминува. Меѓу другото, направи и рангирање на најдобрите трансфери пред почетокот на оваа натпреварувачка кампања. На второто место на неа се најде ракометарот на Вардар, Жоан Кањељас кој...

Симовски го избра составот за двомечот со Шведска: Бајрамовска засилување за Македонија

Селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, го објави списокот од 23 ракометарки за подготовките пред бараж двомечот со Шведска за пласман на СП 2017 година во Германија. Она што е ново во составот е дека левиот бек...

Трет триумф на Вардар во Битола: „Црвено-црните“ чекор поблиску до титулата

Во рамките на 8. коло од плеј-офот од домашното првенство, Вардар оствари триумф против Пелистер во Битола (36:24), и сега се наоѓа на само два чекори до титулата. Вардар оствари трет триумф, два беа во Купот на Македонија, а овој...

ЖРК Вардар се збогуваше со шесте ракометарки кои заминуваат сезонава

ЖРК Вардар денеска против Вардар СЦЈС (54:24), го одигра последниот натпревар сезонава, и се прости со шест ракометарки, кои официјално заминуваат ова лето. Вардарки се збогуваа со своите колешки, Сања Дамњановиќ, Тамара Мавсар, Камила Херем, Дијана Илина, Мајса Песоа и...

Вардар го совлада Вардар за нова шампионска титула во Македонија

По освоената петта титула во Купот, ракометарките на ЖРК Вардар, беа убедливи и на патот кон шампионската титула во ракометното првенство. По освоениот трофеј во Купот на Македонија, кој беше подигнат во Автокоманда, избраничките на Ирина Дибирова ја подигнаа и...

Нова Куп титула за Вардар – освоена против Еурофарм во Битола

РК Вардар го потврди статусот најуспешна екипа во ракометна Македонија, тие денеска го освоија 12 Куп на Македонија, со триумфот против Еурофарм (31:26). Еурофарм се држеше некако на пристојна дистанца од Вардар на полувремето (16:13), но во вториот дел Вардар...

Бошковски: Ќе се обидеме да дадеме отпор, а ако ни се укаже шанса за...

Ракометарите на Еурофарм Работник во првата сезона во суперлигашкото друштво обезбедија пласман во плеј-офот, а за првпат во историјата ќе играат и во финалето на Купот на Македонија. Избраниците на Андон Бошковски го совладаа составот на Охрид со 26:18 и...

Дебитантот Работник против Вардар во битка за куп-трофејот

Ракометарите на Вардар и Еурофарм попладнево од 16:30 часот ќе се сретнат во финалето од Купот на Македонија. На завршниот турнир во Битола, домаќинот и организатор на настанот, Еурофарм Работник ќе се обиде да му даде достоен отпор на старо-новиот...

Вардар ќе ја брани титулата во Купот, историско финале за Работник

Екипите на Вардар и Еурофарм Работник ќе играат во годинашното финале од ракометниот Куп на Македонија. Во првиот полуфинален меч, Еурофарм Работник го совлада Охрид со 26-18 и стигна до најголемиот клупски успех бидејќи освен тоа што обезбеди пласман во...

ЖРК Вардар повторно шампион во Купот на Македонија – младиот Металург немаше шанси

Ракометарките на Вардар станаа втората најуспешна екипа во Македонија освојувајќи го петтиот Куп на Македонија, по триумфот од 45-19 (21-10). ЖРК Вардар очекувано славеше во финалето против Металург, и иако некомплетни, тие го наполнија Металург. Вардарки својот прв Куп трофеј го...