РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

По Будуќност, ЖРК Вардар има нов предизвик пред себе

ЖРК Вардар ја отвори сезоната како што посакуваше и најавуваше, оствари триумф на гостувањето во Подгорица, против незгодната екипа на Будуќност, против која Вардарки немаат баш некој позитивен скор во меѓусебните дуели. Натпреварот против Мец се игра денеска од 17:30...

Вардарки подготвени за седмата победа во низа: Следен противник е Мец

Вардар влегува како фаворит во дуелот од второто коло на главната фаза од Лигата на шампионите против Мец. Црвено-црните ракометарки очекуваат повторно да прикажат добра игра, и да ја продолжат низата на клупски рекорди. Вардар и Мец досега немале меѓусебен...

ЖРК Вардар има суперстар: Пенезиќ меѓу трите ѕвезди на колото во ЛШ (ВИДЕО)

Хрватската репрезентативка во редовите на ЖРК Вардар, Андреа Пенезиќ доби големо признание за својот настап против Будуќност во првото коло од главната фаза во Лигата на шампионите. Македонскиот првак првпат во својата историја славеше во Подгорица (31-28), а Пенезиќ беше...

Победа за прво место: ЖРК Вардар, конечно, ја освои „Морача“

Македонскиот првак ЖРК Вардар со одличен резултат се враќа од тешкото гостување кај Будуќност во Подгорица. По голема борба, "црвено-црните" стигнаа до победа од 31-28 која им дава голема предност првото место на крајот од главата фаза во Лигата на шампионите...

ЖРК Вардар ја почнува новата ЛШ авантура – Вардарки гостуваат во Подгорица

Ракометарките на ЖРК Вардар денеска ја стартуваат новата авантура во ракометната Лига на шампиони, каде им гостуваат на Будуќност во Подгорица. Овие две екипи, досега на европска сцена, одиграле седум натпревари, од кои скорот е 4 победи за Будуќност, две...

Голема победа, маестрален финиш, уште подобар цепелин гол (ВИДЕО)

Македонија одигра уште еден фантастичен натпревар, вечерва во Франција падна селекцијата на Ангола (31-22). Видовме многу убави голови од двете страни, но еден во самиот финиш од мечот беше посебно добар, кога во момент на инспирација, младиот македонски репрезентативец Поповски...

Барселона донесе засилување, како конкуренција на Кире Лазаров?!

Шпанскиот ракометен гигант Барселона, денеска во своите редови го потврди новото засилување, станува збор за словенечкиот ракометар, Јире Доленец, кој во Шпанија доаѓа од редовите на францускиот Монпелје. Со ова веројатно е испратена порака за капитенот на македонската ракометна репрезентација...

Талант Душебаев прави уште помоќен Кјелце – доведено екстра засилување

Она што се шпекулираше деновиве, доби свое остварување, актуелниот ракометен шампион во Европа, Кјелце, го договори словенскиот ракометар Блаж Јанц. Јанц со шампионот на Европа се договори на три години. Словенецот во Кјелце пристигнува по завршување на сезоната. Овој трансфер...

Франција една недела на нозе: Никола Карабатиќ избегна трагедија

Најдобриот француски ракометар Никола Карабатиќ доживеа повреда на минатонеделниот натпревар од домашното првенство меѓу ПСЖ и Нант и тоа на нешто повеќе од 20 дена пред почетокот на Светското првенство. Цела Франција застана во очекување на резултатите бидејќи се чинеше...