9 C
Skopje
Saturday, November 18, 2017
РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Утеха за лошиот викенд: Лазаров и Милиќ во тимот на колото во ЛШ (ВИДЕО)

Вардар и Металург загубија викендов од Кјелце и Ла Риоха, но македонскиот ракомет, сепак, има причини за задоволство. Во традиционалниот избор на најдобрите, место во идеалната постава најдоа македонскиот репрезентативец Кире Лазаров и голманот на Вардар, Страхиња Милиќ. Лазаров го...

Вардар надигран во Полска: Кјелце победник во дербито од ЛШ

Македонскиот ракометен гигант Вардар загуби на гостувањето во Полска кај Кјелце со 27:24 во рамките на 9. коло од групната фаза на Лигата на шампионите. Во последното коло пред зимската пауза во елитното европско натпреварување, Вардар дојде до втор пораз...

Гонзалес потенцираше што бара од своите играчи, за Вардар конечно да победи кај Кјелце

Кјелце стана еден од најголемите ривали во последните неколку сезони за Вардар, и за конечно да се оствари гостинска победа, Вардар ќе мора да одигра натпревар како да е финале. Раул Гонзалес како тренер по трет пат ќе го предводи...

Кога Лазаров е маестрален, Барселона лесно победува: Падна ПСЖ во Каталонија!

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров, беше предводник на вечерашниот триумф на Барселона во ЛШ пресметката против ПСЖ со 35:32. Ова е реванш за поразот во градот на светлината пред неколку недели, па со одлична игра и девет...

Металург издржа 40 минути: „Фуријата“ Ла Риоха пресилна за македонскиот вицешампион

Металург ги загуби шансите за пласман во следната фаза од Лигата на шампионите, откако тимот предводен од Лино Червар вечерва загуби на гостувањето кај Ла Риоха со 31:25. Со овој пораз, Металург ги загуби и теоретските шанси за освојување на...

Европскиот првак засилен: Кјелце со најдобриот играч против Вардар

Екипата на Вардар ќе има далеку потешка задача в недела против Кјелце отколку на првиот натпревар против европскиот првак што се одигра во Скопје минатиот месец. Не само затоа што против себе ќе ја има загреаната публика, туку и поради...

Кањелес: Една важна работа за евентуална победа и против Кјелце

Најновиот ракометар од Шпанија во редовите на Вардар, очекува пеколен натпревар против Кјелце, и истакна дека доколку сакаат да ги освојат бодовите, им треба лавовска битка, исто како онаа против Рајн Некар. Вардар наиде на веројатно непланирана сопка во ЛШ,...

Рајн Некар прокоцка победа во Загреб – Манасков одличен!

Рајн Некар се лизна вечерва на гостувањето кај ППД Загреб, иако имаа сигурна предност и беа блиску до победа, но сепак тоа не им беше судено. Ова беше 9. коло од Лигата на шампиони, а еден од најдобрите играчи вечерва...

Звучи лудо, но е реално: Ракометен автогол во Лигата на шампионите (Видео)

Дали воопшто некој досега бил сведок на постигнат автогол во ракометот? Изгледа не реално, па затоа веста дека е постигнат таков погодок пред неколку дена и тоа во елитната ракометна Лига на шампиони и тоа на дуелот помеѓу Чеховски...

Барселона глатко против Силкеборг: Лазаров доминираше на паркетот

Ракометарите на Барселона во денешниот дуел од ЛШ, славеа против дански Силкеборг со 34:19. Лесно и без многу проблеми тимот од Каталонија стигна до уште една убедлива победа. Најефикасен за екипата на Барселона беше нашиот интернационалец, Кирил Лазаров кој запиша 8...