20 C
Skopje
Monday, August 21, 2017
РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Марсениќ: Носам очила бидејќи плачам на секои десет секунди

Еден од најмладите ракометари на Вардар, Мијајло Марсениќ мошне емотивно го доживеа освојувањето на титулата во Лигата на шампионите. По враќањето во Скопје, српскиот репрезентативец призна дека ужива во целата работа, но не може да остане рамнодушен. "Не знам што да...

Претседателот Иванов ќе им додели ордени на ракометарите и на РК Вардар

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе им додели ордени на ракометарите и Ракометниот клуб Вардар. Специјалната церемонија ќе се одржи попладнево, по прославата на плоштадот во Скопје. Ордените се доделуваат како резултат на освоената титула во Лигата на...

Подготвен е автобусот, доаѓаат шампионите од Келн (ФОТО)

Шампионскиот автобус за ракометарите на Вардар е подготвен од ЈСП. Нашите херои во Скопје стигнуваат денеска околу 11:15 часот по што со автобусот ќе бидат пренесени до центарот на градот. Централната прослава ќе се одржи на скопскиот плоштад околу 13...

(Видео) Лудо шампионско славје во соблекувалната на Вардар

Вардар испиша историја во Келн. Македонија го доби првиот европски шампион во машки екипен спорт, откако ракометарите на Вардар во драматичен натпревар против супербогатиот дрим-тим на ПСЖ славеа со 24:23 и ја кренаа титулата во Лигата на шампионите! Прослава на...

Кога Вардар победува, цела Југославија е во транс (ВИДЕО)

Екипата на Вардар синоќа не ги израдува само македонските љубители на спортот, туку и на просторите низ цела поранешна Југославија. Особено тоа се однесува на коментаторите кои го водеа финалето против ПСЖ. По голот на Чупиќ, полудеа коментаторите на МРТВ,...

Логично: Најубавите голови се победничките на Вардар, Штербик со две одбрани во топ-5 (ВИДЕО)

Никој и не очекуваше поинаков избор на ЕХФ кога станува збор за најубавите голови на завршниот турнир. Првите две места им припаднаа на ракометарите на Вардар, а како да не им припаднат кога двата гола беа победнички. Оној на Циндриќ...

„Црвено-црна“ окупација: Четворица вардарци во најдобриот тим на фајнал-форот (ВИДЕО)

Сосема очекувано, дури четворица ракометари на Вардар најдоа свое место во идеалната постава на завршниот турнир што викендов се одржа во Келн. За Арпад Штербик се знаеше уште вчера бидејќи тој е прогласен за МВП на ФФ, но во најдобрата...

На момент ги излудуваше Вардарци, но Омејер искрено оцени каде го загубиле финалето

40 годишниот Тиери Омејер, повторно имаше фантастична партија во вчерашното финале против Вардар во ЛШ, но и покрај целиот негов придонес и повеќе од десетина одбрани, Омејер не успеа да го одбрани клучниот шут на Чупиќ во последните секунди. Се...

Вчера Циндриќ, денеска Чупиќ: Коментаторот на ЕХФ ќе го удри срце од Вардар (ВИДЕО)

Екипата на Вардар не можеше на подраматичен начин да дојде до својата прва титула во Лигата на шампионите. И тоа не се однесува само на вечерашното финале против ПСЖ, туку и на полуфиналниот дуел против Барселона. Во двата случаи постигнавме...

Дибиров е срцето на ВАРДАР – двата клучни потези во последните минути (ВИДЕО)

Секој ракометар на Вардар има свој придонес во грандиозниот успех за постигнатото во Келн, Германија. Но не треба да се заборават пожртвуваните потези на Тимур Дибиров во последните десетина минути, кој придонесе за уште пожестока и одлучна игра да се...