РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Барселона ја надополни негативата од Кил: Кире и Борко исто како и Вардар на...

Барселона со вечерашната победа против Кил во четвртфиналето од ЛШ (23:18), си обезбеди пласман на Фајналфорот во Келн исто како и РК Вардар, кој пред неколку дена го елиминираше Флензбург. Барселона вечерва имаше мисија да надополни -2 во однос на резултатот...

Навивачи, побрзајте: Вардар обезбеди 500 влезници за фајнал-форот во Келн

Првпат во својата историја, македонскиот првак Вардар ќе игра на завршниот турнир од Лигата на шампионите. За таа цел, клубот веќе презеде мерки за да има поддршка во Келн. Објавено е дека на Вардар му се обезбедени 500 блок-влезници, а...

Најсмешниот момент од синоќешниот натпревар: Девојче на голот на Фленсбург (ВИДЕО)

Во низата фантастични потези на натпреварот Вардар и Фленсбург на двете страни, веројатно уште долго ќе се зборува за моментот од второто полувреме. Фленсбург беше во напад без голман, па едно од девојчињата задолжени за одржување на подлогата излезе да...

Граѓани на Келн, купете си тампони за уши: ЕХФ го најави доаѓањето на Вардар...

Вардар ги има најдобрите ракометни навивачи во Европа и тоа им е веќе добро познато на сите. Навивањето веќе го почувствуваа сите кои досега гостуваа во "Јане Сандански", а на 3 и 4 јуни ќе можат да слушнат и во...

Ер Душебаев среде скопскиот пекол против Флензбург: Маестралниот цепелин (Видео)

Вардар успеа да се пласира во големото полуфинале кое годинава се игра во Келн, а на патот кон него, го елиминираа Флензбург, кој пред овој двомеч, можеби важеше за благ фаворит. „Црвено-црните“ одиграа натпревар за паметење, посебно во вториот дел,...

Вардар грмеше во „Јане Сандански“ – историско полуфинале за „црвено-црните“

Македонскиот шампион успеа да ја оствари својата ракометна мисија, да го елиминира незгодниот Флензбург, и да се пласира во полуфиналето од ЛШ сезонава. „Јане Сандански“ вечерва експлодираше, Вардар одигра натпревар за паметење и со убедливи 35:27 се пласираа во полуфиналето. Доминацијата...

Лазаров плус четворица од Вардар во конкуренција за идеалниот тим во Лигата на шампионите

Капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров и уште четворица ракометари на Вардар се номинирани од ЕХФ за место во идеалната постава на Лигата на шампионите оваа сезона. Лазаров е номиниран за најдобар десен бек каде конкуренција му Алекс Душебаев од...

Историја се пишува вечерва во “Јане Сандански”: Келн го очекува Вардар!

Ракометниот првак на Македонија, Вардар го дели само еден добар натпревар од историски пласман на завршниот турнир од Лигата на шампионите. Половина од работата, момците на Раул Гонзалес завршија во саботата кога го совладаа Фленсбург на гости со 26-24, па...

Тренерите на ЖРК Вардар и Будуќност посакуваат нов дуел – овој пат во ЛШ...

ЖРК Вардар освои премиерна титула во ВРХЛ лигата со вечерашниот триумф (27:25). Ова патем за Вардарки беше загревање пред настапите во Будимпешта од Фајналфорот, а за финалето во ЛШ и двете екипи си посакаа повторно дуел. „Честитки до ракометарките за добрата...

Од Вардар повторно реагираат за арбитрите: По данските, на Вардар не му одговараат ни...

Од Вардар продолжуваат да реагираат на делегирањето на судиите, наместо да се насочи целосно кон подготовките за клучните мечеви во сезоната. Од редовите на „Црвено-црните“ преку соопштение повторно го отворија прашањето околу изборот на данските судии кои треба да го...
Discovery
Nutini

Suzuki Swift