20 C
Skopje
Monday, August 21, 2017
РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Талант Душебаев прави уште помоќен Кјелце – доведено екстра засилување

Она што се шпекулираше деновиве, доби свое остварување, актуелниот ракометен шампион во Европа, Кјелце, го договори словенскиот ракометар Блаж Јанц. Јанц со шампионот на Европа се договори на три години. Словенецот во Кјелце пристигнува по завршување на сезоната. Овој трансфер...

Франција една недела на нозе: Никола Карабатиќ избегна трагедија

Најдобриот француски ракометар Никола Карабатиќ доживеа повреда на минатонеделниот натпревар од домашното првенство меѓу ПСЖ и Нант и тоа на нешто повеќе од 20 дена пред почетокот на Светското првенство. Цела Франција застана во очекување на резултатите бидејќи се чинеше...

Најодбриот гол за 2016. во Лигата на шампионите: Мајсторијата на српскиот интернационалец (Видео)

Српскиот ракометар, Дарко Џукиќ во дресот на турски Бешикташ го постигна најдобриот гол за 2016. година во ЕХФ Лигата на шампионите. Џукиќ кој во меѓувреме премина во Киелце, ја затресе мрежата на Веспрем со спектакуларен удар од зад грб, по...

Шок за Мирко Алиловиќ и екипата на Веспрем

Поранешниот хрватски репрезентативен голман, Мирко Алиловиќ, до крајот на годината повеќе нема да биде дел од екипата на Веспрем, тоа го потврдија и од неговиот клуб, во соопштение во кое напишаа дека Алиловиќ на домашна нега ќе прима инекции. Според...

Мина дуелот со Кјелце, следува дерби со Веспрем: „Црвено-црните“ го бранат првото место

Декември ќе биде исклучително тежок месец за Вардар, со оглед на тоа дека е исполнет со дерби средби. По дуелот од Лигата на шампионите против Кјелце, ракометари на македонскиот шампион заминуваат на нова „шампионска" пресметка. Овојпат ривал е Веспрем,...

Металург има бомбардер: Еден од головите на Талески, во топ-5 на колото во ЛШ

Младиот македонски репрезентативец Филип Талески повторно се најде меѓу најдобрите во Лигата на шампионите. Иако не блескаше против Ла Риоха и постигна само три гола, еден од нив се најде меѓу најдобрите пет во деветтото коло од елитното ракометно натпреварување....

Утеха за лошиот викенд: Лазаров и Милиќ во тимот на колото во ЛШ (ВИДЕО)

Вардар и Металург загубија викендов од Кјелце и Ла Риоха, но македонскиот ракомет, сепак, има причини за задоволство. Во традиционалниот избор на најдобрите, место во идеалната постава најдоа македонскиот репрезентативец Кире Лазаров и голманот на Вардар, Страхиња Милиќ. Лазаров го...

Вардар надигран во Полска: Кјелце победник во дербито од ЛШ

Македонскиот ракометен гигант Вардар загуби на гостувањето во Полска кај Кјелце со 27:24 во рамките на 9. коло од групната фаза на Лигата на шампионите. Во последното коло пред зимската пауза во елитното европско натпреварување, Вардар дојде до втор пораз...

Гонзалес потенцираше што бара од своите играчи, за Вардар конечно да победи кај Кјелце

Кјелце стана еден од најголемите ривали во последните неколку сезони за Вардар, и за конечно да се оствари гостинска победа, Вардар ќе мора да одигра натпревар како да е финале. Раул Гонзалес како тренер по трет пат ќе го предводи...

Кога Лазаров е маестрален, Барселона лесно победува: Падна ПСЖ во Каталонија!

Капитенот на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров, беше предводник на вечерашниот триумф на Барселона во ЛШ пресметката против ПСЖ со 35:32. Ова е реванш за поразот во градот на светлината пред неколку недели, па со одлична игра и девет...