8 C
Skopje
Thursday, October 19, 2017
РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Стоилов: Се надевам за реванш против Барселона за поразот во Супер Глоуб

Вардар во рамки на 5. коло од Лигата на шампионите, во Скопје го пречекува тимот на Барселона. Тоа е составот кој сезонава му го нанесе единствениот пораз, оној во полуфиналето од Супер Глоуб. Затоа од таборот на нашиот првак се...

Борозан со перформансите против Пик Сегед си обезбеди место во тимот на колото во...

Црногорскиот интернационалец Вуко Борозан, со постигнатите 8 голови на мечот против Пик Сегед (26:26), си обезбеди место во тимот на колото во ЛШ овој викенд. Црногорскиот репрезентативец сезонава постигна вкупно 20 голови во ЛШ, а овие 8 се досега најмногу...

Барселона со нова победа во ЛШ – настрадаа Нант и Лазаров

По новото одиграно коло во ракометната Лига на шампиони, Барселона остана непоразена, откако вечерва го победи францускиот претставник Нант, каде од сезонава настапува и нивниот екс ракометар, Кире Лазаров. Каталонците победија со 31:25, во одлично издание, иако не стартуваа најдобро...

Дибиров прокоцка победа за Вардар, но европскиот првак и понатаму непоразен

Актуелниот европски и македонски ракометен првак, Вардар и по 4. меч од ЛШ останува непоразен по ремито со ПИК Сегед (26-26). „Црвено-црните“ дури и може да жалат со оглед на тоа што на 20 секунди пред крајот на мечот...

Вардар фуриозно го „одува“ ФТЦ од Скопје за победнички старт во ЛШ

Македонскиот женски ракометен првак Вардар победнички ја започна новата сезона во Лигата на шампионите откако пред своја публика, вечерва славеше над унгарски ФТЦ Ференцфарош со резултат од 34-31 Воведот на мечот, односно првата половина од првото полувреме помина во израмнета...

Бледо издание на Лазаров во првиот сезонски пораз на Нант

Екипата на Нант за која настапува нашиот интернационалец Кире Лазаров го забележа првиот сезонски пораз. Во рамките на 4. коло во домашната француска лига, на домашен терен претрпе пораз од Монпелје со резултат од 27-30. Македонскиот интернационалец Лазаров го одигра...

Кјелце остана шокиран: Какви милиони за Волф, тоа се глупости, нашиот цел буџет е...

Полскиот ракометен првак Кјелце изминатите неколку дена беше во центарот на вниманието по трансферот за Андрес Волф. Се пишуваше дека на име на оштета на Кил е платено 3 милиони евра, а договорот по сезона на германскиот репрезентативен чувар...

Лазаров: Враќањето во Барса ќе биде посебен момент, но емоциите ќе ги оставам настрана

Гордоста на македонскиот ракомет, Кире Лазаров по седум години играње во Шпанија за Сиудад Реал, Атлетико Мадрид и Барселона, сезонава се пресели во Франција, потпишувајќи за Нант. Веќе в сабота Лазаров барем за момент се враќа во Барселона и...

ЖРК Вардар ја започнува петтата сезона во Лигата на шампионите: Прв предизвик е екипата...

Историјата се повторува, и во првото коло од групната фаза на женската лига на шампионките ракометарките на Вардар во петок (19 часот) тргнуваат во нова мисија на освојување на Европа против тимот на ФТЦ Реил Карго од Будимпешта. Лани на...

Арсиќ од Металург бранеше маестрално – ЕХФ го смести во топ5 одбрани на колото...

Ова коло беше среќно за РК Металург во ракометната Лига на шампиони, кога избраниците на Лино Червар, остварија победа против тимот на Спортинг (28:27). Дарко Арсиќ беше еден од најдобрите поединци на натпреварот, забележувајки 14 одбрани, од кои една беше...