ПОЧЕТНА РАКОМЕТ РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

РАКОМЕТ / ЛИГА НА ШАМПИОНИ

“Вардарци” опуштени пред последниот дуел: Можност за уживање и лесна победа

Пред утрешниот последен натпревар од групната фаза, македонскиот првак Вардар го обезбеди првото место во својата група, а со тоа и директниот пласман во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Тоа е историски успех за "црвено-црните" кои без никаков притисок влегуваат...

„Вардарки“ имаат одличен голман: Одбраната на сезоната во ЛШ е на – Амандин Лејно!...

Француската репрезентативка во редовите на Вардар, Амандин Лејно ја има одбраната на сезоната во Лигата на шампионите. https://www.facebook.com/ehf.champions.league/videos/10154911551968666/ Остварена е на гостувањето кај Митјиланд, но голманката на Вардар уште три пати се најде во топ-30 одбрани во елитното ракометно натпреварување. Во...

Деценија ипол подоцна: „Вардарки“ тргнаа кон Будимпешта за да го повторат успехот на Кометал...

Четврта година по ред, екипата на ЖРК Вардар е во обид да го освои трофејот во Лигата на шампионите на ЕХФ. Рано утринава, девојките на Ирина Дибирова заминаа за Будимпешта каде се игра завршниот турнир од елитното ракометно натпреварување. Претходните...

Гонзалес: Присутен е заморот, но Вардар е фаворит и мора секогаш да оди на...

Без разлика за каков и да станува збор натпревар, РК Вардар е европски шампион и секогаш оди на победа на секој меч, па така ќе биде и на следниот. По одличното гостување кај Плинарите, РК Вардар нема многу време за...

ЕХФ се присети: Ракометната ЛШ почна во Македонија (Фото)

Наскоро стартува 25. сезона во ракометната ЕХФ Лига на шампиони, натпреварување каде нашата држава ќе има два претставника, Вардар и Металург. По повод почетокот на новата сезона и квалификациите, ЕХФ се присети за тоа каде воопшто се одиграл првиот меч...

Немилосрдниот Вардар покажа моќ и сила: Будуќност падна во Скопје за продолжување на непобедливата...

Ракометарките на ЖРК Вардар против големиот ривал Будуќност дојдоа до голема и убедлива победа со 31:24, со што го осигураа првото место во групата 2, а со тоа и директниот пласман во четвртфиналето. Избраничките на Ирина Дибирова ја продолжија својата...

Вардар гостува во Германија, „Црвено-црните“ добиваат големо засилување за Рајн Некар

Македонскиот, регионалниот и европски ракометен првак, екипата на Вардар, денеска го игра дербито на колото на гостински терен кај Рајн Некар Левен во рамките на групната фаза во Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ се убедливо на првото место на табелата со...

Тренерот на Будуќност признава: Вардар е подготвен за титулата во ЛШ!

Екипата на Будуќност го даде својот максимум на денешниот меч со ЖРК Вардар, но поразот за нив беше неизбежен, а тоа го признава и тренерот на гостинките, Драган Аџиќ. Аџиќ им честиташе на ракометарките на Вардар за победата, истакнувајќи дека...

Стоилов оптимист и со големи најави: Кога веќе сме во Келн, ќе се обидеме...

Вардарци на почетокот на јуни ќе ја имаат најтешката задача оваа сезона, во полуфиналето од Лигата на шампионите „Црвено-црните“ преку Барселона ќе се обидат да дојдат до најценетиот ракометен трофеј во Европа. Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов истакна дека сите...

Вардар без проблеми тече и низ Загреб

Вардар конечно успеа да триумфира во Загреб на дуелите против ППД Загреб, победувајќи со 29-23 (15-10) во меч од 7. коло на групната фаза од лигата на шампионите. Ова беше прв триумф на теренот на хрватскиот првак, а шести...